NASA, Salda Gölü İçin Bilim Üssü Kuruyor

NASA, Mars’a benzettiği Salda Gölü için bilim üssü kurma kararı aldı. Bilim üssünde ne yapılacak?

Türkiye’nin güneybatısındaki geziler için popüler bir destinasyon olan Salda Gölü, uzun süredir bilim insanlarının mikroskopları altında. Türkiye şimdi, özellikleri Mars’taki bir kratere çarpıcı biçimde benzer olduğu keşfedilen su kütlesi hakkında daha fazla bilgi edinmek için bölgede çok disiplinli bir bilimsel araştırma merkezi kurmayı planlıyor.

Salda Gölü İçin Bilim Üssü Adımı

NASA, Perseverance gezicisinden elde edilen verilere dayanarak, Mars’taki bozulmamış göl ile Jezero krateri arasındaki biyolojik benzerliklere dikkat çekmişti. Türk bilim adamları, NASA’ya bir veri bankası sağlamak amacıyla Salda Gölü’nün kapsamlı bir mikrobiyolojik haritası üzerinde kısa bir süre önce bir çalışmayı tamamladılar. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İklim Değişikliği, Boğaziçi ve İstanbul Teknik üniversitelerinin iş birliğiyle yürütülen çalışma, koruma alanı ilan edilen mikrobiyal türlerin ve bunların yoğunlaştığı noktaların keşfedilmesine yardımcı oldu.

Araştırmaya katılan bilim insanlarından Boğaziçi Üniversitesi’nden Profesör Bahar İnce, gölün mikrobiyolojik potansiyel açısından zengin olduğunu ve bakterilerin evrimine dair ipuçları barındırdığını söylüyor. Demirören Haber Ajansı’na (DHA) Salı günü verdiği demeçte, “Büyük bir bakteri konsantrasyonuna sahip ve çalışmamızla gölde mikroorganizmaların ilk gen dizilerini elde ettik.” dedi.

İnce, halihazırda sit alanı olarak belirlenmiş olan gölün koruma alanının ziyaretçilerle sınırlı olarak genişletilmesi ihtiyacının altını çizdi. “Bakanlık, gölün bulunduğu havzada bir araştırma merkezi kurulmasına karar verdi ve yakında açılacak. Farklı branşlardan bilim adamlarını ağırlayacak ve muhtemelen uluslararası bilimsel araştırma projelerine ev sahipliği yapacak, ayrıca ülkemizin genç araştırmacıları için bir platform olacak. ” dedi.

Kurulması planlanan bilim üssünde, NASA için veri aktarımı çalışmaları yürütülecek.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...