Microsoft, Ücretsiz Xbox Oyunları İçin Kötü Haberi Verdi!

Microsoft, oynaması ücretsiz olan Xbox oyunları için radikal bir reklam kararı aldı! Oyuncular bu karara nasıl tepki gösterecek?

Microsoft’un öncelikle Xbox Game Pass‘e odaklandığı ve bu hizmeti müşterilere mümkün olduğunca çekici hale getirdiği bir sır değil. Microsoft, yepyeni ilk gün sürümleri de dahil olmak üzere her ay düzenli olarak yeni oyunların ücretli abonelik olan Xbox Game Pass’e gelmesini sağlar. Buna karşılık, Microsoft hala abonelerine her ay talep etmeleri için dört ücretsiz oyun vermeye de devam ediyor.

Ücretli oyunların yanı sıra Xbox’ta oynaması ücretsiz oyunlar da sunan Microsoft, yeni bir program üzerinde çalışıyor. Bu programa göre bedava oyunlar için yeni bir reklam sistemi geliyor.

Ücretsiz Xbox Oyunları İçin Reklam Kararı

Insider’ın bir raporuna göre, Microsoft’un, markaların oynaması ücretsiz Xbox oyunlarında reklam sergilemesine izin verecek bir program üzerinde çalıştığı bildiriliyor. Duruma aşina olan kaynaklar, Insider’a reklamların oynanışı bozmayacağını ve örneğin bir yarış oyununda bir reklam panosunda görünebileceğini söyledi.

Microsoft’un, avatar görünümleri veya oyun lobilerinde video olarak gösterilmesi gibi reklamları başka nasıl uygulamayı planladığı hemen belli değil. Ancak Insider’ın belirttiği gibi, Microsoft’un reklamların oyuncuları “rahatsız edebileceğinden” endişe duyduğu ve programa yalnızca belirli markaların girmesine izin vermek için “özel bir pazar yeri” oluşturmayı planladığı bildiriliyor.

Kaynaklar ayrıca Insider’a Microsoft’un reklam gelirinde bir kesinti yapma niyetinde olmadığını ve bunun yerine oyun geliştiricisinin ve reklam şirketinin fonları paylaşmasına izin vereceğini söyledi. Microsoft’un bunu, oynaması ücretsiz oyunların daha fazla geliştiricisini platforma çekmenin bir yolu olarak kullanmak istemesi mümkündür, çünkü bu, mikro dönüşümlerin dışında başka bir gelir akışı açacaktır.

Insider’a göre Microsoft, Xbox’ta hedeflenen reklamlar için Bing ve diğer hizmetlerden topladığı verileri kullanmayacak. Çıkış, Microsoft’un fikri henüz reklamcılara sunup sunmadığını da bilmiyor, ancak kaynakları, reklamların bu yılın üçüncü çeyreğinde Xbox’ta görünmeye başlayacağını iddia ediyor.

Bir Microsoft sözcüsü Insider’a yaptığı açıklamada, “Her zaman oyuncular ve geliştiriciler için deneyimi iyileştirmenin yollarını arıyoruz ancak şu an için paylaşacak başka bir şeyimiz yok.” diyerek detay vermekten kaçındı.

Oyun İçi Reklamlar

Konsol oyunlarındaki oyun içi reklamlar yeni bir kavram değil – oyun şirketleri 2000’lerin ortalarından sonlarına kadar ücretli oyunlarda bunlarla ilgili denemeler yaptı. Bu süre zarfında EA Games, (artık feshedilmiş) Microsoft’a ait reklam şirketi Massive ile ortaklık kurarak şirketlerin Madden NFL, Skate, NHL ve NASCAR franchise’larına ve Burnout Paradise’a reklam yerleştirmesine izin verdi. Saints Row 2, Netflix için olduğu gibi, reklam panolarında gerçek hayat reklamlarına bile sahipti.

Gerçek hayattaki ürünler için oyun içi reklamlar o zamanlar bir yenilik olabilirdi, ancak bazı yeni nesil oyunların maliyeti 70 dolara yakın olduğundan, oyuncular reklamsız bir deneyim bekliyorlar. Daha yakın zamanlarda, EA, atlanamayan, tam ekran bir reklamı 2020’de UFC 4’e kaydırmaya çalıştı. 60 dolarlık oyun için para ödeyen hayranlar açıkçası mutlu değildi, bu da EA’nın reklamı çekmesine neden oldu.

Bu reklam girişiminin ücretsiz oyun oynamaktan keyif alan oyuncular tarafından nasıl karşılanacağı ise şu an için merak konusu.

Kaynak: The Verge

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Ferrari Nasıl Kuruldu? | Ferrari’nin Kuruluş Hikayesi

Ferrari'nin Kuruluşu Ferrari, İtalya'nın gururu olan otomobil üreticilerinden biridir. Lüks ve performans odaklı araçlarıyla dünyanın dört bir yanında tanınmaktadır. Ferrari'nin kuruluşu, 20. yüzyılın başlarına kadar...

En Büyük Meme Coin’ler Neler?

Meme coin'ler, internette popüler kültürün bir parçası haline gelen meme'lerden esinlenerek oluşturulan kripto paralardır. Meme coin'ler genellikle dalga geçme amacıyla oluşturulurlar ve çoğunlukla değersizdirler....

Formula 1 Tarihinin İstatiksel Olarak En İyi Pilotları

Formula 1, dünya genelinde milyonlarca insan tarafından takip edilen bir yarış serisidir. Formula 1 tarihinde, birçok pilot ismi yerini aldı ve bu isimler, yarış...