Microsoft vs Apple: En Değerli Şirket Yarışında Kazanan Belli Oldu

Microsoft, geçtiğimiz cuma günü teknoloji devi Apple tarafından bu zamana kadar büyütülen piyasa değerini geçerek dünyanın en değerli halka açık şirketi oldu. Konuyla ilgili konuşan şirket CEO’su Tim Cook yaşanan değişikliğin, Apple’ın güçlü sonuçlar yayınladığı ancak tedarik zinciri kısıtlamalarını açıkladığı ve hemen ardından 6 milyar dolar kaybettiğini açıkladığı perşembe gününden sonra gerçekleştiğinden söz etti. Salı günü ise Microsoft, Office, Windows ve bulut ürünleri tarafından artırılan olumlu kazançları da paylaştı.

Microsoft, Apple tarafını solladı!

CNBC’ye göre cuma günkü piyasa kapanışında, Microsoft’un piyasa değeri neredeyse 2,49 trilyon dolardı, Apple’ınki ise yaklaşık 2,46 trilyon dolardı. Bu, Microsoft’un Apple’ı ilk geçişi değil. Windows üreticisi, 2018 yılında 2010’dan bu yana ilk kez ve Temmuz 2020’de bir kez daha Apple’ın piyasa değerini aştı. (Alphabet, Apple’ın 2016’daki piyasa değerini geçerek tacı da Apple’dan aldı.)

Ancak Apple, 2018’de 1 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşan ilk ABD şirketi ve sadece iki yıl sonra 2 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşan ilk ABD şirketi olarak bir süredir pazarlarda lider durumda. Dolayısıyla Apple’ın yakın zamanda dünyanın en değerli şirketi ünvanını geri alması ihtimal dışı değil.

iPhone satışlarının tutarı, temmuz-eylül döneminde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 47 artarak 38,9 milyar dolara ulaştı.

Tedarik zinciri sorunlarının bu çeyrekte de Apple’ın satışlarını büyük oranda etkilemesi ön görülüyor.

Sıralamada Apple’ı Suudi petrol devi Aramco izliyor.

Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows 11’i yayınlamasıyla birlikte ABD merkezli teknoloji devinin servetine servet katması bekleniyor.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...