Metal Gear Solid Oyunları ve Oynama Sırası

Metal Gear Solid oyun serisi, oyun tarihinin belki de tüm kritik noktalarında yer almış çok önemli bir seri. İlk çıkış yaptığı tarih olan 1987’den bu yana yaklaşık 3 jenarasyona ev sahipliği yapıp 3’ünü de memnun bırakmıştır. Hideo Kojima önderliğinde KONAMİ çatısı altında geliştirilen seri, yıllar geçse de adından söz ettirmeye devam ediyor. İşte Metal Gear Solid oyunları ve oynama sırası.

Metal Gear Solid Oynama Sırası

Metal Gear (1987)

Serinin ilk oyunu olan Metal Gear, o kadar eski bir tarihte piyasaya sürülüyor ki, Arcade oyunu desek yanlış olmaz. Serinin temellerini atan ve hikayeye start veren ilk oyun 1987 yılında piyasaya sürülüyor.

Metal Gear 2: Solid Snake (1990)

Yapılmış en iyi 8-bit oyunlardan biri olarak tarihe geçen 2. oyun ise 1990 yılında çıkış gerçekleştiriyor ve 1999 yılında geçiyor. Dönemine göre gizlilik ögelerinin en iyisine sahip olan oyun, oynayan neslin aklına kazınıyor.

Metal Gear Solid (1998)

İlk defa 3 boyutlu açıdan karşımıza çıkan Metal Gear Solid olan bu oyun, Kojima’nın hedeflerini bir adım daha öteye taşıyor ve beraberinde pek çok yenilik getiriyor.

Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty (2001)

2001 yılına gelindiğinde dönemine göre tarih yazacak bir grafik altyapısı ve kaliteyle çıkış yapan Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty, oyuncuları şaşkına çevirmişti. MGS serisi artık bu oyunun ardından bambaşka bir boyut kazanıyor.

Metal Gear Solid 3: Snake Eater (2004)

Hikaye anlamında belki de serinin en kritik oyunlardan bir tanesi olan Metal Gear Solid 3: Snake Eater, dönemin eleştirmenlerinden kusursuza yakın not almaya başarmıştı. Artı olarak milyonlar satarak dönemine göre çıtayı aştığını da hatırlatalım.

Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots (2008)

Bir oyundan çok bir film olarak anılan Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots, bu söylemin hakkını veriyor diyebiliriz. Uzun ara sahneleri ve boss savaşından boss savaşına kontrolü eline aldığınızı düşünürsek interaktif film demek yanlış olmaz.

Metal Gear Solid: Peace Walker (2010)

Serinin genel hattıyla paralel ilerleyen Metal Gear Solid: Peace Walker, buna rağmen seri içinde burun kıvırılarak bakılan bir oyun.

Metal Gear Solid V: Ground Zeroes (2014)

MGS tarihinde en şiddetli eleştiriyi alan oyun Metal Gear Solid V: Ground Zeroes diyebiliriz. Bunun sebebi de eğer zorlarsanız oyunu 15 dakikada bitiriyor olmanız. Bu durumun sebebi Kojima’nın üstündeki stüdyo baskısı ve birazdan bahsedeceğimiz The Phantom Pain‘in bir kısmının Ground Zeroes adı altında sunulması olarak yorumlanıyor.

Metal Gear Solid V: The Phantom Pain (2015)

MGS serisinin son oyunu olan ve oynanış olarak çıtayı son noktaya koyarak her kesimden tam puan alan Metal Gear Solid V: The Phantom Pain, çıkışından 7 yıl sonra bile son derece güzel duruyor. Gizlilik dinamikleri, yarım kalmış hikayesine rağmen oyunu taşımayı başarıyor.

Sizlerin en sevdiği Metal Gear Solid oyunu hangisi? Fikirleriniz bizler için çok kıymetli!

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Bitcoin Enerji Tüketimi Rekor Seviyede Düştü!

Haziran ayında bir düşüş yaşadıktan sonra, Bitcoin fiyatı o kadar düşük kaldı ki, blok zincirinin büyük elektrik kullanımını benzer şekilde düşmeye zorladı. Dijital para...

League Of Legends: Yeni Yıldız Muhafızı Kostümleri Gün Yüzüne Çıktı!

Nilah'ın gelişiyle birlikte, yeni bir Yıldız Muhafızı seti en popüler kostüm serilerinden birinde Dünya'yı korumaya devam edecek. Riot Games, League of Legends'ın en yeni alt...

Overwatch 2 Beta 28 Haziranda PC ve Konsollarda Çıkıyor

Overwatch 2'nin sonraki betası 28 Haziran'da başlıyor. Bu beta, PC, Xbox ve PlayStation'dan erişilebilir olacak. Bir süre once Blizzard, Overwatch 2'nin çıkış tarihini açıkladı. Oyun...