Metal Gear Rising: Revengeance: Zamansız Bir Efsane

2013’de PlatinumGames tarafından PC için sürülen Metal Gear Rising: Revengeance, bugüne kadar hala ilk günkü heyecanını koruyor.

Metal Gear oyunları arasında diğer oyunlarından en farklısı diyebileceğimiz Metal Gear Rising: Revengeance, son zamanlarda internet ortamında çıkan ‘Meme’leri ile bir hayli ünlü.

Metal Gear Rising: Revengeance

Tabii sadece bu ünündeki tek sebep YouTube’da milyonlarca tık alan ”Meme”leri değil. Metal Gear Rising: Revengeance; geçmişte bazı zaman aralıklarında tekrardan gündeme gelmiş olsa da, daha önce şu anki şöhretine ulaştığına şahit olmamıştık. Peki bu oyunu bu kadar yaygın ve sevilen yapan şeyler ne?

Hikayesi ve stealth kısmı Metal Gear serisinin diğer geleneksel oyunları kadar karışık değil, ve aksiyon oynanışı DMC serisi ya da yine Metal Gear Rising: Revengeance’ı yapan PlatinumGames tarafından yapılmış Bayonetta serisi kadar derin ve etkileyici değil. Fakat oyundaki savuşturma mekaniğinde, kılıç modunda, quick time olaylarında, alışıldıktan daha büyük düşmanlarında, bazen kahkaha attıracak, 13 yaşındaki bir çocuğun görüp ‘HAVALI!’ diyebileceği ve aynı zamanda karışık politik ve sosyal mesajları olan hikayesinde ve bu özelliklerin hepsinin birleşmesinde etkileyici bir şey var. Çılgın bir oyun fakat işini çok iyi yaptığı kesin.

Metal Gear Rising: Revengeance, 4-6 saat arası süren ‘campaign’inde vaktinizi çok almamaya çalışıyor. Ana hikayede, dünyayı gezecek, gökdelen büyüklüğündeki robotlarla savaşacak, yapay zekalı bir köpekle yoldaş olacak, bir bilim tesisini robot ile keşfedecek, helikopterleri kesmek için roketlerin üzerinden zıplayacak, ve bir Amerikan kötüsünün metaforuyla çarpışacaksınız.

Hikayesi

Raiden, Metal Gear Ray’e karşı

Metal Gear oyunlarının uzun ve çoğunlukla anlaşılmaz ara sahnelerinin olmasıyla ünü var. Fakat Revengeance, olağan fazlalığı düzelterek daha özlü ve hazmedilebilir bir öykü sunuyor. Ve işin özü şöyle: Özel ordular, cyborglar ve yapay zekalı savaş makineleri ile dünyayı terörize ederek zengin oluyorlar. Bu nedenle ana karakterimiz cyborg ninja ‘Raiden’, yüksek teknoloji bir kılıç ile barışı sağlamak için sahneye çıkıyor. Oyunda sadece Metal Gear fanlarının anlayabileceği anlar var ve diyalog bazen gereksiz uzayabiliyor. Fakat bu oyunun aksiyonu, yorumlamaya tercih eden bir oyun olduğunu akıldan çıkarmamak gerekiyor.

Düşmanlar

Revengeance kökünde basit bir hack and slash oyunu. Raiden, bir bölgeden diğerine düşmanları doğrayarak geçiyor. Düşmanlarının çoğu sönük, değersiz cyborglar. Fakat oyun bunu resmen çılgın, katil robotlar ve bosslar ile telafi ediyor. Kuyruğunda büyük bir testere olan ve felsefeye ilgi duyan metal bir köpek gibi düşmanlar. Dediğimiz gibi; çılgın bir oyun.

Monsoon

Sonuç

Her ne kadar bazı eksikleri olsa da hayatınızda en az bir kere deneyimlemeniz gereken bir oyun. Müzikleri içinizde daha önce hissetmediğiniz şeyler oluşturuyor. MGR: Revengeance hakkındaki ilk izlenimleriniz neler? Yorumlarınız bizler için çok önemli!

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...