Meta Şirketinden Büyük Ayrılık: Zuckerberg’ün Sağ Kolu Ayrılıyor!

Sheryl Sandberg, Facebook’un bugünkü sosyal medya devine dönüşmesine yardımcı olduğu ikinci sıradaki yöneticisi olarak 14 yıl sonra Meta Platforms COO’su olarak görevinden ayrılacak. Sandberg, önümüzdeki birkaç ayı doğrudan raporlarını değiştirmek için kurucu ve CEO Mark Zuckerberg ile çalışarak geçirdikten sonra sonbaharda şirketin 2 numaralı lideri olarak görevinden ayrılacak. Meta’nın yönetim kurulunda ise yerini koruyacak.

Meta Şirketi Ciddi Bir İsim Kaybetti!

Zuckerberg, değişikliği “bir çağın sonu” olarak nitelendirdi ve Sandberg’in şirketin yapısındaki tam rolünü değiştirmeyi planlamadığını söyledi. Halihazırda şirketin en güçlü ancak daha az bilinen yöneticilerinden biri olan mevcut büyümeden sorumlu başkanı Javier Olivan, Zuckerberg’in “daha ​​geleneksel” bir COO rolü olduğunu söylediği COO olarak devralacak. Bu hareket, Meta’nın baş avukatı ve şimdi doğrudan Zuckerberg’e rapor veren İK yöneticisi ile birleştiğinde, onun kontrolü altındaki gücü daha da pekiştiriyor.

Ayrılış Sebebi Ne?

Daha yakın zamanlarda, Zuckerberg şirketi Facebook’tan Meta’ya yeniden markalaştırdı ve sosyal teknolojisini sanal ve artırılmış gerçeklik aracılığıyla meta veriyi 2B’nin ötesine taşımak için büyük yatırımlar yapıyor. Sandberg, 2008 yılında, 23 yaşındaki Zuckerberg’in halka arz yolunda ilerlemesine ve o zamandan beri liderliğini yaptığı bir reklam işi kurmasına yardımcı olmak için şirkete katıldı. Bundan önce, AdWords ve AdSense için çevrimiçi satış kanallarını oluşturmak için Google’da altı yıl geçirmişti. Meta’da, Apple ve düzenleyiciler Facebook’un reklamları hedefleme yeteneğini çökerterek, gelir artışında ve Meta’nın hisse senedi fiyatında keskin bir düşüşe katkıda bulunduğundan, reklam işi son yıllarda her taraftan saldırıya uğradı.

Onunla çalışan birçok kişiye göre Sandberg’in ayrılışı için karar vereli uzun zaman oldu. Meta’nın iletişim departmanının yakın zamanda ayrılan bir üyesi olan Drew Pusateri, Çarşamba günü bir tweet’te yaptığı açıklamada, ayrılması “temelde şirket içindeki herkes için inanılmaz derecede şok edici olmayan bir ayrılış olacak” dedi.

Mevcut ve eski yöneticilere göre Sandberg, Facebook tarihinin önceki bölümlerine kıyasla son yıllarda Meta’nın reklam işinde daha az yer aldı, ancak şirket kazanç çağrılarında işin kamuoyunun sesi olmaya devam etti. Bu arada, Marne Levine’i baş iş yetkilisine terfi ettirerek ve daha yakın zamanda politika şefi Nick Clegg’i Zuckerberg’e rapor veren başkan rolüne yükselterek ekibindeki liderleri sürekli olarak daha üst düzey rollere yükseltiyor.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Bitcoin Enerji Tüketimi Rekor Seviyede Düştü!

Haziran ayında bir düşüş yaşadıktan sonra, Bitcoin fiyatı o kadar düşük kaldı ki, blok zincirinin büyük elektrik kullanımını benzer şekilde düşmeye zorladı. Dijital para...

League Of Legends: Yeni Yıldız Muhafızı Kostümleri Gün Yüzüne Çıktı!

Nilah'ın gelişiyle birlikte, yeni bir Yıldız Muhafızı seti en popüler kostüm serilerinden birinde Dünya'yı korumaya devam edecek. Riot Games, League of Legends'ın en yeni alt...

Overwatch 2 Beta 28 Haziranda PC ve Konsollarda Çıkıyor

Overwatch 2'nin sonraki betası 28 Haziran'da başlıyor. Bu beta, PC, Xbox ve PlayStation'dan erişilebilir olacak. Bir süre once Blizzard, Overwatch 2'nin çıkış tarihini açıkladı. Oyun...