Meta, Facebook İçin Reels Özelliğini Kullanıcılara Sundu

Meta, Instagram‘da oldukça popüler olan Reels özelliğini Facebook içinde de kullanıma sundu. Peki bu özellik nasıl görünecek?

Reels videoları Instagram kullanıcılarının zaman geçirmekten en çok hoşlandığı özelliklerin başında geliyor. Kullanıcıların keşfet bölümünde ilgilendiği konular ile ilgili videoların yer aldığı reels videoları, TikTok benzeri bir formata sahip olması sebebiyle çokça tercih ediliyor. Meta ise bu popüler özelliği aynı zamanda Facebook için de kullanıma sundu. Peki bu özellik Facebook üzerinde nasıl çalışacak?

Facebook İçin Reels Özelliği Kullanıma Sunuldu!

Facebook Reels kullanıcıları, tıpkı Instagram Reels’de olduğu gibi, başkalarının videolarını “remiksleyebilecek” (düet) ve 60 saniyeye kadar uzunlukta klipler yükleyebilecek. Ayrıca taslakları kaydedebilecekler ve Meta önümüzdeki aylarda “canlı veya uzun biçimli, kaydedilmiş videolar yayınlayan içerik oluşturucuların farklı biçimleri test etmesini kolaylaştıracak” yeni video kırpma araçları ekleyecek.

Eylül 2021’de ABD’li kullanıcılara açılan Facebook Reels bugün tüm dünya çapındaki kullanıcılara sunuluyor. 150’den fazla ülkede kullanıcılarla buluşmaya hazırlanan özellik, aslına bakıldığında Instagram Reels’leri ile aynı özelliği sahip.

Meta ayrıca Facebook Reels’e daha fazla para kazanma reklamı ekliyor. İki yeni biçim olacak: Facebook Reels kısmının altında yarı şeffaf bir yer paylaşımı olarak görünen banner reklamlar ve bir içerik oluşturucu tarafından makaralarının herhangi bir yerine yerleştirilebilen statik çıkartma reklamları bulunacak. Şirket ayrıca yayın içi reklamların mevcut olduğu neredeyse tüm ülkelerde içerik oluşturuculara otomatik reklam yerleştirme programına erişim ve ücretli yıldızlar sunacak.

Meta, “önümüzdeki haftalarda” kullanıcıların Reels videolarını Hikayeler ve platformun İzle sekmesi de dahil olmak üzere Facebook’ta daha fazla yerde paylaşabileceklerini söylüyor.

Özellikle şirket, Reels platformunun başarısı için herhangi bir yeni istatistik paylaşmadı. Meta, rakiplerinin bazı özelliklerini (Instagram’da Snapchat’in Hikayeler işlevini kopyalamak gibi) klonlamada son derece başarılı olmasına rağmen, kısa biçimli video dünyasında TikTok’a meydan okuması sonrası bu özelliğin popüleritesinin nasıl olacağı ise şu an için merak konusu.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Yeni iPhone Kullanıcılarının Dikkat Etmesi Gereken Şeyler

İster ilk akıllı telefonunuz olsun, ister Android'den geçiyor olun, iOS kullanmayı öğrenmek ilk başta zor gelebilir. İki işletim sistemi arasında bazı önemli farklar vardır...

You 4. Sezon Detayları | You Yeni Sezon

Netflix'in en popüler dizilerinden bir tanesi olan You, pek çok izleyicinin beğenisini kazanmıştı. İlk sezondaki çizgi dışı konusu ve beklenmeyen olaylar silsilesi ile ciddi...

Chris Evans’ın Vazgeçemediği Telefonu ve Nedeni

Birçok mobil cihaz sahibi için, go-to akıllı telefon modellerinin en yeni ve en gelişmiş versiyonuna sahip olmak için kaçınılmaz bir istek olabilir. En yeni...