Meta (Facebook) 2022 Yılı 2. Çeyrek Raporu Açıklandı: Düşüş Var!

Meta (Facebook) 2022 yılı 2. çeyrek raporu açıklandı, şirket yıllar sonra ilk defa düşüş eğilimi göstermeye başladı.

Facebook’un on yıllık kesintisiz gelir artışı çizgisi sona erdi. Sosyal ağ, ikinci çeyrek için gelirde ilk kez yıllık düşüşünü bildirdi ve yüzde 1 düşüşle 28,8 milyar dolara düştüğünü açıkladı. Üçüncü çeyrekteki büyümenin daha da düşebileceğini tahmin etti. Ana şirketi Meta’nın genel karı yüzde 36 düşerek 6,7 milyar dolara geriledi. Mark Zuckerberg’in metaverse hayallerini inşa etmekten sorumlu Reality Labs bölümü, çeyrekte 2,8 milyar dolar kaybetti.

Meta (Facebook) 2022 Yılı 2. Çeyrek Raporu Açıklandı

Wall Street’te Çarşamba günkü kazanç raporuna girerken gelir artışında ilk düşüş beklenirken, Meta’nın işinin hızla tüm cephelerde ne kadar zorlu hale geldiğini sağlamlaştırıyor. Apple’ın iPhone’lardaki “Uygulamadan izlememesini iste” istemi, reklamlarını çok daha az etkili hale getirdi ve yalnızca geçen yıl Meta’ya 10 milyar dolarlık reklam gelirine mal oldu. Ve şimdi hızla yavaşlayan bir ekonomi, reklamverenlerin harcamalarını geri çekmesine neden oldu.

TikTok ile rekabet etme çabasında Meta, sisteminin insanlara önerdiği kısa videolara ve gönderilere vurgu yapmak için Facebook ve Instagram’ı yeniden tasarlıyor. Analistlerle yaptığı bir görüşmede Zuckerberg, insanların Facebook ve Instagram’da takip etmedikleri hesaplardan gelen içerik yüzdesinin gelecek yıl iki katından fazla artacağını söyledi. Bunun gerçekleşmesi için gereken yapay zekayı inşa etmenin maliyetli bir yatırım olduğunu söyledi.

Meta, Tanımadığınız İnsanları Daha Çok Önerecek!

Meta CEO’su Mark Zuckerberg, şirketin 2023’ün sonuna kadar insanların Instagram ve Facebook kullanırken gördüğü önerilen hesaplardan gelen içerik miktarının iki katından fazla olacağını söyledi. Bu tür tavsiyelerin şu anda Facebook’taki içeriğin yaklaşık yüzde 15’ini oluşturduğunu ve bunun yüzde zaten Instagram’da daha yüksek.

Zuckerberg’in “Keşif Motoru” oluşturma dediği itme, Facebook ve Instagram’ın bir kullanıcının sosyal grafiğinden veya arkadaş listesinden gönderileri göstermeye yönelik tarihsel odağından radikal bir ayrılmadır. Vardiya, nereden geldiklerine bakılmaksızın videoları sunmak için TikTok’un yoğun AI kullanımıyla rekabet etmeyi amaçlıyor. Bu yaklaşım, TikTok’u hızla dünyanın en çok kullanılan uygulamalarından biri haline getirdi ve yepyeni bir yaratıcı ekonomi yarattı.

Meta’nın Çarşamba günü yaptığı ikinci çeyrek kazanç çağrısı sırasında Zuckerberg, “Al, insanların ilginç bulduğu, etkileşimi ve yayınlarımızın kalitesini artıran ek içerikler buluyor” dedi. Meta’nın, insanların hizmetinde halka açık olarak paylaştığı, bağlantılar veya fotoğraflar gibi tüm içeriği önermek için AI kullanacağını söyledi.

Kaynak: The Verge

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...