Meta Air Link/VR Windows 11 ile Nasıl Çalışır?

Yeni bir işletim sistemi daha geniş bir özellik yelpazesi, daha fazla güvenlik ve gelişmiş verimlilik gibi avantajlarla birlikte gelirken, bazı dezavantajları da olabilir. Windows 11, 2021’in sonlarında Windows 10’dan ücretsiz bir yükseltme olarak piyasaya sürüldü ancak beraberinde bir dizi sorunu da getirdi. Diğer sorunların yanı sıra, bazı ağır donanım talepleri bulunuyor, oturum açmak için bir Windows hesabı gerektiriyor, varsayılan programlarınızı seçmek gereksiz yere karmaşık ve hepsinin ötesinde, menüler Windows 10’dakiler kadar iyi bile değil. PC’ler konsollardan çok daha iyi geriye dönük uyumluluğa sahip olmasına rağmen, bu konuda da hala sorunlar var. Eski bir işletim sisteminde çalışmak üzere tasarlanmış oyunlar yeni bir işletim sisteminde aynı şekilde çalışmayabilir. Bu sorunla mücadele etmek için Microsoft, oyunlar ve diğer uygulamalar için bir uyumluluk modu seçeneğine sahip, ancak bu her zaman işe yaramıyor.

Bir de Windows 11 ile çok sayıda sorunu olan VR oyunları var. Kablosuz kulaklığın PC VR işlevinden yararlanmayı seven bir Meta Quest kullanıcısıysanız – ve yakın zamanda yükseltme yaptıysanız – bazı önemli sorunlar fark etmiş olabilirsiniz. Bilgisayarınız Windows 10’da VR oyunlarını kusursuz bir şekilde çalıştıracak özelliklere sahip olabilir, ancak şimdi sanal deneyiminiz gecikme ve bağlantı sorunlarından oluşan bir karmaşa. VR ve özellikle Meta’nın VR yazılımının Windows 11 ile yaşadığı sorunlar aylardır biliniyor – ancak ne Microsoft ne de Oculus sağlam bir düzeltme yayınlamadı. Neyse ki, sorunu çözmek ve içinde yaşadığımız bu kabustan bir kez daha özgürce kaçmak için yapabileceğiniz birkaç şey var. Bazıları oldukça sıkıcı olsa da çözümlerin hiçbiri özellikle karmaşık değil. Oyun dizüstü bilgisayarı kullanıcılarının da tamamlaması gereken bazı ekstra adımlar olabilir.

Sürüm Düşürme İmkanınız Olabilir

Windows 11’e daha yeni yükseltme yaptıysanız ve şimdiden yaptıklarınızdan pişmanlık duyuyorsanız, iyi haber: Windows 10’a oldukça kolay bir şekilde geri dönebilirsiniz, ancak en basit yöntem bir sorunla birlikte gelir. Microsoft, sürüm düşürme işleminin 10 gün içinde gerçekleşmesi gerektiğini ve sistemde “windows.old” adlı bir klasör de dahil olmak üzere bir dizi dosyanın bulunması gerektiğini söylüyor. Şirket ayrıca kullanıcıları, yükseltmeden sonra oluşturulan tüm dosyaların sürüm düşürme işlemi sırasında kaybolabileceği konusunda uyarıyor, bu nedenle kaybetmek istemediğiniz yeni dosyaları yedeklemeniz önemli. Gereksinimleri karşılıyorsanız, sürüm düşürme işlemi Ayarlar’ı açmak, Sistem’i ve ardından Sistem Kurtarma’yı seçmek ve ardından geri dönmek kadar basit. İşlem boyunca bilgisayarınızın veya dizüstü bilgisayarınızın prize takılı kaldığından emin olun, ardından arkanıza yaslanın ve Windows’un işini yapmasına izin verin. İşlem tamamlandığında, muhtemelen temiz bir Windows 10 yüklemesine sahip olacaksınız ve ayarlarınızı yeniden yapılandırmanız, güncellemeleri yüklemeniz ve tüm favori programlarınızı geri almanız gerekebilir.

Yeni bilgisayarınız Windows 11 ile geldiyse, gerekli sürüm düşürme dosyaları kaybolduysa veya 10 günlük süre geçtiyse panik yapmayın: hala sürüm düşürebilirsiniz, sadece biraz daha karmaşık. Windows sürümünüzü tek bir düğmeye tıklayarak geri almak yerine, Windows 10’u temiz bir şekilde yüklemeniz gerekecektir. Bunun için Microsoft’tan gerekli dosyaları indirmeniz, yükleyiciyi çalıştırmanız ve ironik bir şekilde “şimdi yükselt” seçeneğini seçmeniz gerekiyor. Microsoft ayrıca Windows 10 için Ekim 2025’e kadar destek sunuyor, bu nedenle geri dönerseniz Windows 11’in işlevsel hale gelmesini beklemek için bolca zamanınız olacak.

Oculus’un Herkese Açık Beta Programına Katılın

Oculus PC yazılımının Windows 11 ile yaşadığı sorunlar birkaç aydır ortada olmasına rağmen Meta henüz resmi bir düzeltme yayınlamadı. Ancak dünyanın en popüler VR başlığının üreticisi de sorunu tamamen görmezden gelmedi. Şirketin en son beta uygulama sürümleri, bazı kullanıcılar için sorunu çözmüş gibi görünüyor. Henüz tam olarak yayınlanmamış olmalarına rağmen Meta’nın herkese açık test programına kolayca katılabilirsiniz.

Halka açık test kanalına girmek için bilgisayarınızda Oculus uygulamasını açın, Ayarlar’ı ve ardından Beta’yı seçin ve halka açık test kanalı seçeneğini açın. Uygulamanız daha sonra en son genel beta sürümüne güncellenecektir. Ancak bunun bir dezavantajı var: genel test kanalındaki yazılım hala beta aşamasında olduğundan, yani geç bir test aşaması olduğundan, resmi çıkış alan sürümlere göre hatalardan muzdarip olma olasılığı çok daha yüksek. Ayrıca güncellemeler otomatik olarak gerçekleşiyor ve daha stabil olduğunu düşündüğünüz önceki bir sürümü seçme seçeneği bulunmuyor.

Birden Fazla GPU’nuz Bulunuyorsa, Windows Hayatı Sizin İçin Zorlaştırdı

Oyun laptopları, insanların ofis işleri, web’de gezinme ve gündelik oyunlar için kullandıkları cihazlardan ayıran önemli bir farka sahip: bilgisayarın işlemcisinde yerleşik olarak bulunan entegre grafiklere ek olarak genellikle çok güçlü bir özel grafik kartına sahipler. Bazı bilgisayarlar da hem entegre grafikler hem de daha güçlü bir özel GPU ile birlikte gelir. Grafik İşlem Birimleri de susuzluklarıyla ünlüdür ve sürekli kullanımda dizüstü bilgisayarınızın pilini tüketir veya elektrik faturanızı yükseltir, bu nedenle belirli düşük seviyeli görevleri daha az güçlü, daha ekonomik entegre GPU’ya devretmek ve özel GPU’yu ona ihtiyaç duyan işler için saklamak daha mantıklıdır – elektrik kullanımından tasarruf edersiniz ve donanımınız daha az zorlanır.

Pek çok bilgisayar bunu standart olarak yapıyor, ancak Windows’un önceki sürümlerindeki kullanıcıların genellikle daha güçlü GPU’yu her şey için varsayılan yapmak için kullanabilecekleri bir seçenek vardı. Windows 11 bunu iki şekilde bozmayı başardı. Öncelikle, hangi uygulamanın hangi GPU’yu kullanacağına Windows’un karar vermesi standart haline geldi ve Windows 11 doğru kartı seçme konusunda çok başarısız. Bu da grafiksel olarak yoğun VR oyunlarının, yüksek ücret ödediğiniz GeForce RTX yerine “Minecraft “ı zar zor idare edebilen entegre bir GPU’da çalışmasına neden olabiliyor ve işletim sisteminizin bu aptallığına kolayca karşı koyamıyorsunuz. Kullanıcılar artık genel bir varsayılan kart ayarlayamıyor; artık daha güçlü kartlarını ayarlamadan önce varsayılan yapmak istedikleri her bir uygulamayı seçmeleri gerekiyor. Ve bir uygulamayı seçmek için uygun .exe dosyasını bulmanız gerekiyor ki bu da Oculus ve Steam’in kendileri için tam bir eziyet ve daha da zor.

Özel GPU’nuzu Varsayılan Olarak Nasıl Ayarlayabilirsiniz?

Peki, özel grafik kartınızı daha yoğun uygulamalarınızda kullanmak üzere varsayılan GPU olarak nasıl ayarlarsınız? İşlem karmaşık değildir, ancak çok zahmetlidir ve oyunlarınızın nerede yüklü olduğunu bilmenizi ya da öğrenmenizi gerektirir.

Ayarlar, Sistem, Ekran ve ardından Grafikler’e gidin. Burada bir uygulama listesi ve bir uygulama ekleme seçeneği göreceksiniz. Gözat’a tıklamanız ve ardından eklemek istediğiniz tüm oyunların yürütülebilir dosyalarını bulmak için biraz dedektiflik yapmanız gerekecek. Steam kullanıyorsanız, bir oyuna sağ tıklayın, Özellikler, Yerel Dosyalar ve ardından Gözat’ı seçin; sizi oyunun dizinine götürecektir. Dosya tarayıcısında aynı konumu bulun, oyunun .exe dosyasını seçin (genellikle oyunun kendisiyle aynı ada sahiptir) ve Sistem Ayarları penceresindeki listede göründüğünü görmelisiniz.

Dikkate değer bir istisna, steamtours.exe’den başlatılan Steam VR Home’dur. Bu da Windows’un daha zayıf bir GPU’da çalıştırmayı sevdiği bir uygulama gibi görünüyor, bu nedenle Steam VR kullanıyorsanız kesinlikle bakmaya değer. Tüm VR uygulamalarınızı Sistem Ayarları’ndaki listeye ekledikten sonra, uygulamaya tıklamanız, Seçenekler’e tıklamanız ve ardından Yüksek Performans’ı seçmeniz gerekir. Windows 11, ayarlarını kurcalamak isteyen kişilerin hayatını kolaylaştırmak için tasarlanmamış gibi göründüğünden, özel GPU’nuzun çalışmasını istediğiniz her uygulama için bunu yapmanız gerekecektir.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...