Mercedes-Benz AMG EQE Duyuruldu!

Mercedes-Benz, elektrikli E sınıfı sedanının yüksek performanslı bir versiyonu olan AMG EQE’nin duyurusu ile 2030 yılına kadar tamamen elektrikli olma sözünü yerine getirmeye çalışıyor. Mercedes-Benz AMG EQE alanında ikinci olacak.

AMG EQE, geçtiğimiz Eylül ayında duyurulan AMG EQS sedan’ın ardından otomobil üreticisinin şirket içi performans sağlayan AMG yan kuruluşunun ikinci elektrikli üretim otomobili. Her iki otomobil de EQS, daha küçük EQE ve birkaç SUV kardeş modelinin temelini oluşturan Mercedes’in EVA2 platformu üzerine inşa edilecek. EVA2 orta ve büyük araçlar için tasarlanırken, otomobil üreticisinin 2025’te piyasaya sürülen MMA’sı (Mercedes Modular Architecture), EQA ve EQB gibi elektrikli kompakt otomobiller için olacak.

Mercedes-Benz AMG EQE 0-100 3.4 Saniye!

Yeni Mercedes-AMG EQE çok hızlı olacak ve Dynamic Plus paketiyle (3.4 saniye ve 1347 mph) ile en yüksek hızı 3.2 saniyede 0-60mph hızlanma kaydedebilecek. Çift elektrikli motorları, AMG Dynamic Plus paketi ve güçlendirme işleviyle donatıldığında 677 beygir gücü ve 738 ft-lbs tork üretimine sahip olacak. (Dynamic Plus paketi olmadan, AMG EQE hala 617 beygir gücü üretecek.)

Mercedes, pil kimyasının kobalt içeriğini yüzde 10’a indirdiğini söylüyor. Kobalt, pillerde kullanılan en pahalı malzemedir, bu nedenle karışımdan çıkarılmasının EV’lerin gazla çalışanlar kadar ekonomik olmasına yardımcı olması bekleniyor. Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde çocuk işçileri tehlikeye atacak ve çevreyi harap edecek şekilde çıkarıldığı için “pillerin kanlı elması” olarak da adlandırıldı.

AMG EQS’de olduğu gibi Mercedes, EQE’nin akü yönetim sisteminin de AMG için özel olarak yapılandırıldığını söylüyor. Sport ve Sport Plus sürüş modlarında performansa odaklanılırken, Comfort modu çalışma aralığına odaklanır.

Mercedes, AMG EQE’nin 2023’ün başlarında ABD’de satışa çıkacağını söylüyor. Şirket herhangi bir fiyat bilgisi açıklamadı, ancak 100.000 doların üzerinde satılan AMG EQS ve EQS sedandan daha ucuza mal olacağı tahmin ediliyor. AMG EQS, Tesla’nın Model S Plaid’ine layık bir rakip gibi görünüyor, AMG EQE, Mercedes-Benz’in elektrikli arabalarıyla en üst düzeyde yaptığı şeye biraz daha uygun fiyatlı ve ulaşılabilir bir yol sunmaya çalışıyor.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

ABD Neden TikTok’un Kaldırılmasını İstiyor? FCC Komisyonu Açıkladı!

ABD FCC komisyon üyesi Brendan Carr, Google ve Apple'ı TikTok'u ilgili uygulama havuzlarından, App Store'dan ve Play Store'dan çıkarmaya çağırdı. Carr, Çinli ByteDance'in sahip...

Valve’nin Steam Deck Alıcılarına Bazı Güzel Haberleri Var!

Steam Deck taşınabilir oyun konsoluna yönelik yüksek talep ve devam eden tedarik sorunları, birçok tüketicinin cihazı satın alma fırsatını beklemesine neden oldu. Valve Mart...

Elektrikli Otomobillerin Değer Kaybı Neden Fazladır?

Arabanız için benzin veya motorin almak bir noktadan sonra pahalı geliyorsa, elektrikli bir tane satın almak çekici görünebilir. Bununla birlikte, fark etmeyeceğiniz şey, ne...