McDonald’s, Metaverse Evrenine Girmek İçin Hazırlanıyor

Dünyanın en büyük fast food zincirlerinden McDonald’s, geleceğin merkezinde görülen metaverse evreninde yerini almak için hazırlanıyor.

Teknolojinin geleceği olarak görülen metaverse için birçok dünya çapında marka çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor. Milyonlarca dolar değerinde yatırımlar, harcamalar ve çeşitli projelerde en iyi olabilmek için şirketler büyük bir yarış halinde. Bu konuda çalışma yapan şirketlerden biri ise dünyaca ünlü fast food zinciri markası McDonald’s oldu. Peki McDonald’s metaverse evrenine nasıl dahil olacak?

McDonald’s, Metaverse Evreninde Şube Açacak

Bu haftanın başlarında, ticari marka avukatı Josh Gerben, McDonald’s’ın çevrimiçi metaverse’de sanal bir restoran açmayı planladığını belirten 10 yeni ticari marka başvurusunda bulunduğunu bildirdi.

Gerben tarafından paylaşılan belgelere göre, uygulamalar “sanal yiyecek ve içecek ürünleri; sanat eseri, metin, ses ve video dosyaları içeren indirilebilir multimedya dosyaları ve değiştirilemez jetonlar (NFT)” ile “sanal konserler” içeren eğlence hizmetleri için ticari marka korumalarını içeriyor. Ayrıca bu sanal şube üzerinden gerçek hayattaki ürünler için eve teslim sağlanacak. McDonald’s McCafe markası da ticari marka evraklarına dahil edildi.

Peki Bu Tam Olarak Nasıl Çalışacak?

Bir başka tweet’te Gerben, sanal McDonald’s şubelerinin sanal gerçeklik oyuncularının “kulaklığınızı bırakmadan” içeri girip sipariş vermelerine izin vereceğini açıkladı. Sanal burgerler, McDonald’s tarafından hazırlanır ve daha sonra ön kapınıza teslim edilir.

İlk Girişim Bu Değil

Bu ayın başlarında Panera Bread, sanal yiyecek ve içecek satın almak için kullanılabilecek takas edilemez tokenlar (NFT’ler) ile birlikte metaverse’deki kendi restoranları için bir ticari marka tescil ettirmek için başvuruda bulundu. Nation’s Restaurant News’e göre Panera, sanal varlığı için “Paneraverse” marka adını da tescil ettirmeye çalışıyor.

McDonald’s’ın metaverse’deki ilk yeni girişimi de aynı zamanda bu değil. Ocak ayında, Çin-Perulu moda tasarımcısı Humberto Leon ile Ay Yeni Yılı’nı kutlamak için etkileşimli bir sanal sergi oluşturmak için ortaklık kurulmuştu.

McDonald’s Zodyak Salonu 31 Ocak’ta açıldı ve “sürükleyici sergi” 15 Şubat Salı gününe kadar AltspaceVR ve Spatial sanal gerçeklik platformlarında deneyimlenebilecek. (Ayrıca, bir VR kulaklığı olmadan bir masaüstü tarayıcıdan erişilebilir.) Sergi, Leon’un ay döngüsündeki 12 hayvana ilişkin yorumlarını içeriyor ve kullanıcılar ayrıca doğum yıllarına ve zodyak hayvanına göre 2022 için kişiselleştirilmiş bir burç alabiliyorlar.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Apple Sanal Gerçekliği Yakında Geliyor!

Saygın Apple analisti Ming-Chi Kuo'ya göre, Apple'ın artırılmış ve sanal gerçeklik deneyimlerinin bir kombinasyonunu sunacağı bildirilen uzun süredir konuşulan karma gerçeklik kulaklığı, Ocak 2023'te...

Safari Arka Planı Nasıl Silinir? Safari’yi Temizlemek Neden Önemli?

Apple kullanıcısıysanız, internette Safari aracılığıyla gezinme olasılığınız yüksektir. Apple, Safari'nin Mac için en hızlı ve en kolay web tarayıcısı olduğunu ve çevrimiçi olmanın en...

Antarktika’da Drone Kullanmak Yasak! Peki Neden?

Drone teknolojisi geliştikçe ve drone fotoğrafçılığı hobisi çoğaldıkça, bu alanda çalışmalar ve çekimler görmeye alışmıştık. Fakat maalesef yakın zamanda Antarktika'dan bir drone görseli görmeyi...