Mark Zuckerberg İfade İçin Çağırılıyor!

Üst düzey bir Demokrat, Facebook CEO’su Mark Zuckerberg veya Instagram şefi Adam Mosseri’nin, Instagram gibi platformların gençlerde zararlı davranışları teşvik edebileceğine dair yeni raporlar ışığında şirketin çocukları nasıl korumayı planladığını açıklamak için Senato önünde ifade vermesini istiyor.

Çarşamba günkü mektupta, Senato Ticaret Komitesi’nin tüketiciyi koruma alt komitesi başkanı Senatör Richard Blumenthal (D-CT), Facebook yöneticilerini, fotoğraf paylaşım platformunun nasıl zarar verdiğine dair Wall Street Journal’ın son raporları ışığında ifade vermeye çağırdı.

Mark Zuckerberg

Mark Zuckerberg durumla ilgili ifade vermeye çağrılıyor

Blumenthal, “Amerika’daki ebeveynler, Facebook’un Instagram’ın birçok genç ve çocuğa, özellikle zihinsel sağlıklarına ve esenliklerine yıkıcı ve kalıcı zararlar verebileceğini bildiğine dair devam eden raporlar nedeniyle derinden rahatsız” dedi. “Uygulamanızı kullanan bu ebeveynler ve yirmi milyon genç, Instagram’ın güvenliğiyle ilgili gerçeği bilme hakkına sahip.”

Facebook muhbiri Frances Haugen, bu ayın başlarında 60 Minutes ile yaptığı röportajda Journal’ın raporlarının arkasındaki kaynak olduğunu açıkladı. Daha sonra Haugen, Facebook’un Sivil Dürüstlük grubunda çalışırken elde ettiği dahili raporları ve anketleri milletvekillerine açıklamak için Blumenthal’ın komitesinin önüne çıktı. Duruşma, Facebook’un Instagram’ın genç kullanıcılar için “zehirli” olduğunu bildiğini ve platformun algoritmalarının onları kendine zarar vermeyi teşvik eden içeriklere yönlendirebileceğini öne süren belgelere odaklandı.

Duruşma sırasında Blumenthal, Zuckerberg’i Instagram ifşaları hakkında ifade vermeye çağırdı. Blumenthal bu ayın başlarındaki duruşmada, “Sorumluluk almak ve liderlik göstermek yerine, Bay Zuckerberg denize açılıyor,” dedi.

Şirket, Zuckerberg’i tanıklık için sunmayı planlayıp planlamadığını henüz doğrulamadı, ancak alt komite, reddederse onu bir mahkeme celbi yoluyla ifade vermeye zorlayabilir. Şimdiye kadar Blumenthal, mahkeme celbi olasılığını küçümsedi ve CNBC’ye “Bu soruları cevaplamak için kamuya açık bir sorumluluğu var” dedi.

Son birkaç hafta içinde Facebook, milletvekillerinden ve tüketici savunucularından yeni bir eleştiri dalgasıyla karşı karşıya kaldı. Haugen’in sızıntıları ışığında, hem Meclis’teki hem de Senato’daki Cumhuriyetçiler ve Demokratlar, Facebook gibi platformları, İletişim Ahlakı Yasası’nın 230. maddesi üzerine tartışıyorlar.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...