Mark Zuckerberg İfade İçin Çağırılıyor!

Üst düzey bir Demokrat, Facebook CEO’su Mark Zuckerberg veya Instagram şefi Adam Mosseri’nin, Instagram gibi platformların gençlerde zararlı davranışları teşvik edebileceğine dair yeni raporlar ışığında şirketin çocukları nasıl korumayı planladığını açıklamak için Senato önünde ifade vermesini istiyor.

Çarşamba günkü mektupta, Senato Ticaret Komitesi’nin tüketiciyi koruma alt komitesi başkanı Senatör Richard Blumenthal (D-CT), Facebook yöneticilerini, fotoğraf paylaşım platformunun nasıl zarar verdiğine dair Wall Street Journal’ın son raporları ışığında ifade vermeye çağırdı.

Mark Zuckerberg

Mark Zuckerberg durumla ilgili ifade vermeye çağrılıyor

Blumenthal, “Amerika’daki ebeveynler, Facebook’un Instagram’ın birçok genç ve çocuğa, özellikle zihinsel sağlıklarına ve esenliklerine yıkıcı ve kalıcı zararlar verebileceğini bildiğine dair devam eden raporlar nedeniyle derinden rahatsız” dedi. “Uygulamanızı kullanan bu ebeveynler ve yirmi milyon genç, Instagram’ın güvenliğiyle ilgili gerçeği bilme hakkına sahip.”

Facebook muhbiri Frances Haugen, bu ayın başlarında 60 Minutes ile yaptığı röportajda Journal’ın raporlarının arkasındaki kaynak olduğunu açıkladı. Daha sonra Haugen, Facebook’un Sivil Dürüstlük grubunda çalışırken elde ettiği dahili raporları ve anketleri milletvekillerine açıklamak için Blumenthal’ın komitesinin önüne çıktı. Duruşma, Facebook’un Instagram’ın genç kullanıcılar için “zehirli” olduğunu bildiğini ve platformun algoritmalarının onları kendine zarar vermeyi teşvik eden içeriklere yönlendirebileceğini öne süren belgelere odaklandı.

Duruşma sırasında Blumenthal, Zuckerberg’i Instagram ifşaları hakkında ifade vermeye çağırdı. Blumenthal bu ayın başlarındaki duruşmada, “Sorumluluk almak ve liderlik göstermek yerine, Bay Zuckerberg denize açılıyor,” dedi.

Şirket, Zuckerberg’i tanıklık için sunmayı planlayıp planlamadığını henüz doğrulamadı, ancak alt komite, reddederse onu bir mahkeme celbi yoluyla ifade vermeye zorlayabilir. Şimdiye kadar Blumenthal, mahkeme celbi olasılığını küçümsedi ve CNBC’ye “Bu soruları cevaplamak için kamuya açık bir sorumluluğu var” dedi.

Son birkaç hafta içinde Facebook, milletvekillerinden ve tüketici savunucularından yeni bir eleştiri dalgasıyla karşı karşıya kaldı. Haugen’in sızıntıları ışığında, hem Meclis’teki hem de Senato’daki Cumhuriyetçiler ve Demokratlar, Facebook gibi platformları, İletişim Ahlakı Yasası’nın 230. maddesi üzerine tartışıyorlar.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Cybertruck Aracına İlham Kaynağı Olan James Bond Arabası

Amerika merkezli elektrikli otomotiv devi Tesla'nın CEO'su Elon Musk, herkesin tasarımından etkilendiği aracı olan Cybertruck'ı 2023 yılında piyasaya sürülmeyi planladığını açıklamıştı. Cybertruck'ın tasarımındaki ilham...

F1 Manager 2022: Şu Ana Kadar Bildiğimiz Her Şey

Eğer son birkaç yılını takımın pitstop taktikleri hakkında atıp tutarak geçirmiş bir Ferarri hayranıysanız ya da içinizde bir yerlerde Aston Martin'i zafere taşıyacak adamın...

ABD Neden TikTok’un Kaldırılmasını İstiyor? FCC Komisyonu Açıkladı!

ABD FCC komisyon üyesi Brendan Carr, Google ve Apple'ı TikTok'u ilgili uygulama havuzlarından, App Store'dan ve Play Store'dan çıkarmaya çağırdı. Carr, Çinli ByteDance'in sahip...