LG Televizyon Alanında Fark Yaratacak

LG, günümüzün en iyi OLED TV’lerini üreten firmalardan bir tanesi, bu nedenle şirket, temel panel teknolojisini geliştirdiğini açıkladığı zaman ciddi şekilde dikkat çekmeyi başardı. Bugün, LG Display, şirketin parlaklığı yüzde 30’a kadar artıracağını, görüntü doğruluğunu artıracağını ve bitmiş ürünlerde daha küçük çerçevelere izin vereceğini söylediği OLED EX olarak adlandırılan yeni nesil OLED teknolojisini duyurarak tam da bunu yaptı.

Bu iyileştirmeler iki önemli değişiklikten kaynaklanmaktadır. Birincisi, LG’nin OLED panellerinin kimyasal yapısında döteryum olarak bilinen bir elementin kullanılması ve ikincisi, algoritmik görüntü işlemenin dahil edilmesidir. LG, ikincisinin, oynatılan video içeriğinin ayrıntılarını ve renklerini daha doğru bir şekilde ifade etmek için ekranın enerji girişini tam olarak [kontrol etmek] için kişisel izleme alışkanlıklarınıza dayanarak TV’nizdeki her bir ışık yayan diyotun kullanımını deneyeceğini söylüyor.

LG, Daha Parlak ve Daha Kaliteli Olacak

OLED EX’in önemli bir gelişme mi yoksa sadece bazı coşkulu markalaşma ile artan bir ilerleme mi olduğuna gerçekten karar vermek için bu yeni panelleri bizzat görene kadar beklememiz gerekecek.

LG’nin OLED EX ile küçültülmüş çerçeve boyutlarıyla ilgili iddiaları en azından biraz daha somut. Şirket, 65 inçlik bir OLED ekranı içeren hesaplamalara dayanarak, çerçeve kalınlığını 6 mm’den 4 mm’ye indirebileceğini söylüyor. Kağıt üzerinde çok büyük bir değişiklik değil, ancak bu teknolojinin zaten ne kadar optimize olduğu göz önüne alındığında, her küçük iyileştirme için mücadele edilmesi gerekiyor.

LG, 2022’nin ikinci çeyreğinden itibaren tüm OLED panellerine OLED EX teknolojisini dahil etmeye başlamayı planladığını, ancak bu teknolojinin tüketicilere ulaşmasının daha ne kadar süreceği belli değil. LG, OLED teknolojisini geliştirmenin yanı sıra, bu yılki CES konferansında daha çılgın konseptlerle oynuyor ve yeni şeffaf ekranların yanı sıra yatar, kavisli OLED tahtları sergiliyor.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Bilim İnsanları Robotlara Gülmeyi Öğretiyor!

Yapay Zeka, hayal edilemeyecek kadar karmaşık görevleri başarabilir. Bundan dolayı bilim insanları robotlara gülmeyi öğretiyor. Kyoto Üniversitesi'ndeki bilim insanları, bir robota bir insanla konuşurken...

Intel ARC Ekran Kartları Hakkında Tüm Bilinenler

Intel, Arc ekran kartı serisi ile GPU oyununu devralmak istiyor ve çok açık bir şekilde NVIDIA'yı birincil hedefi olarak görüyor. Sabırla bu serinin 2022'nin...

Elektrikli Mercedes G-Class Hakkında Tüm Bilinenler

Tamamen elektrikli bir Mercedes-Benz G-Class veya G-Wagen'i çevreleyen dedikodu, 2018'de Detroit Otomobil Fuarı'nda başladı. Orada, o zamanlar Daimler AG'nin Yönetim Kurulu Başkanı olan Diether...