Lamborghini yeni modelini duyurdu: Countach LPI 800-4

Bu haftanın başlarında Lamborghini, ünlü Countach adını geri getirmeyi planladığını doğruladı. Şimdi, uzun süren dedikoduların ve söylentilerin ardından gerçeği görüyoruz. Lamborghini Countach LPI 800-4, şirketin en son 31 yıl önce ürettiği bir otomobilin yeni bir versiyonu olan California’daki The Quail Motorsport Gathering’de ortaya çıktı.

Neyse ki, araba hakkında bilmeniz gereken hemen hemen her şey model tanımında yer alıyor: LPI 800-4. İlk bölüm, Longitudinale Posteriore Ibrido’nun kısaltmasıdır ve güç aktarma sisteminin süper otomobilin arkasına doğru uzunlamasına nasıl monte edildiğine ve bunun bir hibrit olduğu gerçeğine atıfta bulunur.

İki rakam, Countach’ın V12 6.5 litrelik motorunun ve 48 voltluk elektrik motorunun birlikte üretebildiği yaklaşık 802 beygir gücüne ve dört tekerlekten çekişe sahip olmasına işaret ediyor.

Lamborghini Countach LPI 800

Lamborghini Countach LPI 800-4 neler sunacak?

Countach, saatte sıfırdan 100 kilometreye üç saniyeden kısa sürede ve sıfırdan 200 kilometre hıza dokuz saniyenin hemen altında çıkabilir. En yüksek hıza gelince, Lamborghini Countach LPI 800-4’u saatte 355 kilometre hıza çıkarabilirsiniz ve maksimum 531 lb-ft torka sahiptir.

Countach’ın elektrik motoruna güç sağlayan bir süper kapasitördür Lamborghini, aynı ağırlıktaki bir lityum iyon pile kıyasla üç kat daha fazla güç sağladığını iddia ediyor. Otomobil üreticisi, bir V12 motorundan aldığınız güç aktarımı hissini korumak için elektrik motorunu doğrudan şanzımana monte ettiğini söylüyor.

Lamborghini Countach LPI 800-4

Yeni Countach’ın arkası, orijinalin tersine çevrilmiş kama şeklini ve dört egzoz borusunu, her iki yanda altıgen üç elemanlı ışık kümeleri ve panjurlu bir motor kapağını paylaşıyor. Önde 20 inç ve arkada 21 inç olan alaşım jantlar, 80’lerde popüler olan “telefon kadranı” alaşımlarına modern bir yorum getirmek için tasarlandı. Bunların arasından ön ve arkadaki geniş karbon seramik fren disklerine kadar olan görünüm, orijinal otomobilin çok daha küçük rotorlarından zorunlu olarak farklıdır.

Countach LPI 800-4’ün kasasının ve dışının çoğunu karbon fiber oluşturuyor. Lamborghini, orijinal adaşı yerine Aventador’u anımsatan tasarım hakkında, “70’lerin ve 80’lerin ikonik Countach’ının bu on yılın seçkin bir süper spor modeline nasıl evrildiğini hayal ediyor” diyor.

İçeride, CarPlay entegrasyonunu ve “Stile” etiketli bir düğmeyi içeren 8,4 inçlik bir dokunmatik ekran bulunuyor. Üzerine basmak, “ayrıcalıklı kitlesine Countach tasarım felsefesini açıklıyor”.

Yeni Countach’ın iç mekanı, Aventador’unkine yakından bağlı olduğu için daha az retro. Her iki araba da aynı karbon fiber küveti kullanıyor. Dijital enstrümanlar ve 8.0 inçlik dikey bir merkezi dokunmatik ekran standart, ancak ikincisi yeni bir işlev içeriyor: Stil (veya tasarım) işlevinin seçilmesi Countach’ın stilinin geçmişini açıklayan bir animasyon çalıştıracak.

21. yüzyıl Countach’ın diğer unsurları, açısal ön tasarım, yamuk kaput ve altıgen tekerlek davlumbazları dahil olmak üzere orijinalin daha sonraki Quattrovalvole versiyonundan ilham almıştır. Modern darbe standartları, ne yazık ki, yeni arabayı açılır farlardan mahrum bırakıyor – ancak kompakt LED aydınlatma üniteleri, Countach’ın ilk cam kaplı gündüz lambalarına ve dönüş sinyallerine benzer boyutta. Makasla açılan kapılar elbette mevcuttur; İlk Countach’tan bu yana her Lamborghini süper otomobili onları öne çıkardı.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Fiat Egea Sedan 2022 Fiyat Listesi

Türkiye'de otomobil fiyatları bir hayli yükselmiş durumda. 300.000 Türk Lirası altında sıfır otomobil kalmayan günümüzde birincil tercih genellikle Fiat Egea'dan yana oluyor. Geniş iç...
00:05:01

Eyfel Kulesini Satan Adam: Kont Victor Lustig Kimdir?

Dolandırıcılık teknolojinin de gelişmesiyle giderek arttı ve insanları dolandırmak artık çok daha kolay hale geldi. Öyle ki teknolojiden anlamayan insanlar dolandırıcı insanların bir...

Bilim İnsanları Robotlara Gülmeyi Öğretiyor!

Yapay Zeka, hayal edilemeyecek kadar karmaşık görevleri başarabilir. Bundan dolayı bilim insanları robotlara gülmeyi öğretiyor. Kyoto Üniversitesi'ndeki bilim insanları, bir robota bir insanla konuşurken...