Kuzey Kore Kripto Parayı Nasıl Kullandı?

ABD Hazine Bakanlığı Cuma günü yaptığı açıklamada, Blender.io’yu onayladığını ve esasen Bitcoin karıştırıcısını ABD finansal sisteminden çııkardığını duyurdu. Departman, insanların genellikle blok zinciri tarafından tutulan kayıtları gizlemesine izin veren hizmetin, Kuzey Kore tarafından “kötü niyetli siber faaliyetlerini ve çalınan sanal paranın kara para aklanmasını desteklemek” için kullanıldığını iddia ediyor.

Borsa, ABD’den Tokadı Yedi!

Hazine’nin basın açıklamasına göre, Blender.io, Lazarus hack grubu tarafından, kripto tabanlı oyun Axie Infinity’den çaldığı iddia edilen 20,5 milyon dolarlık kripto para birimini aklamak için kullanıldı. Hazine’nin Nisan ayında Lazarus ve Kuzey Kore’ye bağladığı saldırının tüm gelirinin, birkaç milyon dolarlık fon geri kazanılmış olmasına rağmen, o sırada yaklaşık 625 milyon dolar değerinde olduğu tahmin ediliyordu. Hazine, Lazarus’un Kuzey Kore hükümeti tarafından desteklendiğini ve ülkenin “yasadışı kitle imha silahları (KİS) ve balistik füze programları için gelir elde etmek için” bilgisayar korsanlarını kullandığını söylüyor.

Hazine’nin basın açıklaması, bunun bir sanal para birimi borsasına karşı ilk kez yaptırım uyguladığını söylüyor. (Yine de kripto ile ilgili başka yaptırımlar yaptı; özellikle geçen yıl bir borsaya karşı ilk yaptırımını yayınladı.) Yine de, Blender.io bilgisayar korsanlarının kullandığı tek araç değildi – başlamak için, Axie’den çalınan fonlar Infinity’nin Ronin ağı aslen Ethereum ve USDC’deydi ve Blender Bitcoin ile çalışıyordu; bir noktada, bir dönüşüm olması gerekiyordu. Ayrıca, bilgisayar korsanlarının, işlemlerin izlenmesini zorlaştırmayı amaçlayan bir hizmet olan Tornado Cash aracılığıyla fonların bir kısmını filtrelediğine dair raporlar da var.

Kuzey Kore’nin bu tarz bir hareket ile kripto paraların adını lekelemesi piyasaya fiyat olarak yansımadı. Temelde kripto para karşıtı kişilerin en baz savunması bu tarz suç işleme durumları oluyor ve Kuzey Kore yeni bir örnek daha sundu.

Kaynak: The Verge

UYARI: Weblejyon web sitesinde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır ve bir satın alma teklifi veya başka bir işlem yapmaya davet teşkil etmez, ayrıca herhangi bir yatırım tavsiyesi içermez.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Tesla Tırı “Tesla Semi” Neden Bir Türlü Çıkamadı?

2017'de Tesla'nın tırı için üretime başlamayı planladığı açıklandı. Bu aracın hiçbir zaman özel sürücülere satılması amaçlanmamıştı, bunun yerine mallarını taşımak için daha çevre dostu...

Bitcoin Enerji Tüketimi Rekor Seviyede Düştü!

Haziran ayında bir düşüş yaşadıktan sonra, Bitcoin fiyatı o kadar düşük kaldı ki, blok zincirinin büyük elektrik kullanımını benzer şekilde düşmeye zorladı. Dijital para...

League Of Legends: Yeni Yıldız Muhafızı Kostümleri Gün Yüzüne Çıktı!

Nilah'ın gelişiyle birlikte, yeni bir Yıldız Muhafızı seti en popüler kostüm serilerinden birinde Dünya'yı korumaya devam edecek. Riot Games, League of Legends'ın en yeni alt...