Kripto Para Vurgunu: Tam 120 Milyon Dolar Çalındı!

Çarşamba gecesi, birisi merkezi olmayan finans platformu BadgerDAO’ya bağlı birden fazla kripto para cüzdanından para çekti. Soygunu araştırmak için Badger ile birlikte çalışan blockchain güvenliği ve veri analizi Peckshield’e göre, saldırıda çalınan çeşitli tokenler yaklaşık 120 milyon dolar değerinde.

Soruşturma devam ederken, Badger ekibinin üyeleri, kullanıcılara sorunun, web sitelerinin kullanıcı arayüzüne kötü amaçlı bir komut dosyası ekleyen birinden kaynaklandığını düşündüklerini söyledi. Komut dosyası etkinken siteyle etkileşime giren herhangi bir kullanıcı için, Web3 işlemlerini durdurur ve kurbanın belirteçlerini saldırganın seçtiği adrese aktarmak için bir istek ekler.

Kripto Para Vurgunları Sürüyor

İşlemlerin şeffaf doğası nedeniyle, saldırganlar saldırdığında ne olduğunu görebiliriz. PeckShield, 896 Bitcoin’i saldırganın kasasına çeken ve değeri 50 milyon dolardan fazla olan bir transfere dikkat çekiyor. Ekibe göre, saldırganlar tespit edilmekten kaçınmak için görünüşte rastgele aralıklarla çalıştırdıkları için kötü amaçlı kod 10 Kasım gibi erken bir tarihte ortaya çıktı.

Merkezi olmayan finans (veya DeFi) sistemleri, kripto sahiplerinin borç verme yoluyla faiz kazanmak gibi daha tipik finans işlemlerini gerçekleştirmesine izin vermek için blok zinciri teknolojisine güvenir. BadgerDAO, kullanıcılara “kriptolarınız için özel anahtarlardan asla vazgeçmek zorunda olmadığınızı bilerek rahat edebileceklerini, istediğiniz zaman çekebileceğinizi ve strateji uzmanlarımız varlıklarınızı işe koymak için gece gündüz çalışıyor” vaat ediyor. Protokolü, Bitcoin’e sahip kişilerin, kripto para birimini token aracılığıyla Ethereum platformuna “köprüleştirmesine” ve aksi takdirde erişemeyecekleri DeFi fırsatlarından yararlanmalarına olanak tanır.

Badger, yetkisiz transferlerin farkına vardığında, tüm akıllı sözleşmeleri duraklattı, esasen platformunu dondurdu ve kullanıcılara saldırganın adreslerine yapılan tüm işlemleri reddetmelerini tavsiye etti.

Perşembe gecesi şirket, “olayın tam ölçeğini araştırmak için veri adli tıp uzmanları Chainalysis’i elinde tuttuğunu ve hem ABD hem de Kanada’daki yetkililere bilgi verildiğini ve Badger’ın kendi soruşturmalarına devam etmenin yanı sıra dış soruşturmalarla tam olarak işbirliği yaptığını” söyledi. Durumla ilgili araştırmalar devam ederken yetkileler bu tarz vurgunlara karşı bir kez daha yatırımcıları uyardı.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Cybertruck Aracına İlham Kaynağı Olan James Bond Arabası

Amerika merkezli elektrikli otomotiv devi Tesla'nın CEO'su Elon Musk, herkesin tasarımından etkilendiği aracı olan Cybertruck'ı 2023 yılında piyasaya sürülmeyi planladığını açıklamıştı. Cybertruck'ın tasarımındaki ilham...

F1 Manager 2022: Şu Ana Kadar Bildiğimiz Her Şey

Eğer son birkaç yılını takımın pitstop taktikleri hakkında atıp tutarak geçirmiş bir Ferarri hayranıysanız ya da içinizde bir yerlerde Aston Martin'i zafere taşıyacak adamın...

ABD Neden TikTok’un Kaldırılmasını İstiyor? FCC Komisyonu Açıkladı!

ABD FCC komisyon üyesi Brendan Carr, Google ve Apple'ı TikTok'u ilgili uygulama havuzlarından, App Store'dan ve Play Store'dan çıkarmaya çağırdı. Carr, Çinli ByteDance'in sahip...