Kripto Para Piyasası Canlandı: Bitcoin 60 Bin Dolar!

Geçtiğimiz birkaç hafta boyunca, özellikle SEC başkanı Gary Gensler’in son iki aydaki olumlu yorumlarından sonra, SEC’in bekleyen listesinde birkaç Bitcoin vadeli işlem tabanlı ETF başvurusuna muhtemelen sıcak bakacağı aşağı yukarı belli olmuştu. Kripto para piyasası için bu durum çok olumlu oldu ve Bitcoin 60 bin doları gördü.

kripto para

Kripto para piyasası hareketli günler yaşıyor

Birkaç hafta önce bir konferansta Bay Gensler, 1940 yasasının hem yatırım fonları hem de ETF’ler için önemli yatırımcı koruması sağladığını belirtti. Aylık Bitcoin vadeli işlemleri CME’de işlem görür ve nakit olarak ödenir. Bitcoin vadeli işlemlerinde ciro ve açık ilgi, beklenen ETF duyurusunun öncesinde son birkaç hafta içinde keskin bir şekilde arttı. Birçoğu, Bitcoin ETF’lerinin yaratılmasını, kripto para piyasasının ana akım bir varlık sınıfına dönüşmesinde bir sonraki adım olarak görüyor. Tüm gözler şu anda Bitcoin’de, piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum’un da CME ile bir vadeli işlem sözleşmesi var ve bir Bitcoin ETF’si başarılı bir şekilde başlatılırsa ETF sıralamasındaki bir sonraki taksi olması muhtemel.

Bitcoin, Eylül ayı sonlarında 40 bin doların altında işlem gördükten sonra son birkaç haftadır istikrarlı bir şekilde yükseliyor. ETF konuşması ve genel olarak olumlu bir arka plan tarafından körüklenen ralli, alıcıları fiyatları daha yüksek kovalamaya bırakarak geri adım atmadı. Aşağıdaki grafik, BTC’yi son 10 gün boyunca yukarı yönlü kıran ve Mayıs ayında görülen çift tepeyi 59.581 $’da tutan son yükseliş eğilimini gösteriyor. SEC tarafından bir veya daha fazla vadeli işlem tabanlı Bitcoin ETF’si verilirse, bu yıl Nisan ayında yapılan tüm zamanların en yüksek seviyesi baskı altına girecek ve muhtemelen hızla kırılacak.

Kripto para piyasasında her zaman olduğu gibi, varlık sınıfının keskin, beklenmedik hamleler yapma geçmişi olduğundan dikkatli olunması gerekiyor. Bir Bitcoin ETF’ye bu yıl izin verilmesi potansiyeli, son birkaç aydır piyasada zaten pişerken, tüccarlar daha aktif hesaplardan bazılarının hızlı bir şekilde kâr elde etme potansiyeline karşı dikkatli olmalılar.

UYARI: Weblejyon web sitesinde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır ve bir satın alma teklifi veya başka bir işlem yapmaya davet teşkil etmez, ayrıca herhangi bir yatırım tavsiyesi içermez.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...