Kripto Çöküşü Oyuncular İçin Neden Harika Bir Haber?

Kripto piyasası sert bir şekilde çöküyor ve yatırımcılar portfolyolarının değerinin hızla düştüğünü görüyor – ancak kripto çöküşü herkes için kötü haber değil. Kripto para birimleri yılın başından bu yana genel olarak düşüş yaşadı, ancak son zamanlarda daha da büyük bir düşüş gördü. Küresel piyasa değeri – yani tüm kripto para birimlerinin toplam değeri – yalnızca 15-16 Haziran tarihleri arasında 80 milyar dolar düştü. Kripto çöküşü oyuncular açısından olumlu denilebilir.

16 Haziran itibariyle, tüm büyük kripto para birimleri sadece birkaç ay önce ulaştıkları en yüksek seviyelerden önemli düşüşler gördü. En yüksek değeri 69.000$ olan Bitcoin şu anda 21.000 $ ile bunun üçte birinden daha az bir değere sahip ve 4.811$’a kadar işlem gören Ethereum şu anda 1.197$’a düştü (CoinDesk aracılığıyla). Stable coin (ABD dolarının değerine bağlı bir coin) Terra’nın önümüzdeki ay ortadan kalkması ve kripto para yatırma şirketi Celsius’un ciddi sıkıntılar yaşaması nedeniyle daha geniş kripto piyasası da ağır darbe alıyor.

Blok zincirinin devam etmesini sağlayan ve çabalarının karşılığında ödül olarak kripto para alan kripto madencileri de kârlarının düştüğünü gördüler. Bazıları maliyetler hesaba katıldığında günde bir dolardan daha az kazanıyor ve mevcut ortamda devam etmenin anlamını göremeyebilir… Bu da PC oyuncu topluluğu için harika bir haber.

Oyuncular İçin İyi Haberler

Uçuk ekran kartı fiyatları PC oyuncularını yıllardır rahatsız ediyor. Fiyatları yükselten tek faktör kripto madenciliği olmasa da, GPU kıtlığının başlıca nedenlerinden biriydi. Madenciler, üst düzey bir grafik kartı için piyasa değerinin iki veya üç katını ödeyecek paraya sahip olma eğilimindeyken, oyuncular ya donanımlarının geri kalanının toplamından önemli ölçüde daha fazla ödeme yapma ya da hiç uğraşmama seçeneğiyle karşı karşıya kaldılar. Mayıs ayında, üst düzey GPU’lar yalnızca stoklara geri dönmekle kalmadı, aynı zamanda üreticinin belirttiği perakende satış fiyatından da temin edilebildi. Ardından kripto piyasası tekrar düşüşe geçerek kripto madenciliğinin kârlılığını ve ardından GPU fiyatlarını da beraberinde aşağı çekti. Bazı GPU’lar birkaç ay öncesine göre üçte bir oranında daha ucuza satılmaya başladı bile.

Bunların hepsi daha önce de yaşandı. Kripto piyasası 2018’de çöktüğünde, tedarikçiler kendilerini büyük bir ekran kartı stoğu ile buldular ve sonuç olarak fiyatlar büyük bir düşüş yaşadı. Oyuncular, 570’in neredeyse yarı performansını sunan daha düşük kaliteli bir RX 560 ile yaklaşık aynı fiyata üst düzey bir RX 570 4GB alabiliyordu. Mevcut çöküş aynı eğilimi izlerse, oyuncular hayallerindeki kartı perakende fiyatından önemli ölçüde daha ucuza ve birkaç ay önceki maliyetinin bir kısmına alabilirler. Kıtlık sırasında bir yükseltme yapmak isteyen veya yeni bir kurulum planlayan oyuncular, bu çöküşü bir hamle yapmak için ideal bir zaman olarak görebilirler. Kripto madencileri kullanılmış ekipmanlarını satarak paralarını geri almaya çalışırken ikinci el piyasasında da pazarlıklar olabilir – ancak bu fırsatlar göründükleri kadar iyi olmayabilir.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Ferrari Nasıl Kuruldu? | Ferrari’nin Kuruluş Hikayesi

Ferrari'nin Kuruluşu Ferrari, İtalya'nın gururu olan otomobil üreticilerinden biridir. Lüks ve performans odaklı araçlarıyla dünyanın dört bir yanında tanınmaktadır. Ferrari'nin kuruluşu, 20. yüzyılın başlarına kadar...

En Büyük Meme Coin’ler Neler?

Meme coin'ler, internette popüler kültürün bir parçası haline gelen meme'lerden esinlenerek oluşturulan kripto paralardır. Meme coin'ler genellikle dalga geçme amacıyla oluşturulurlar ve çoğunlukla değersizdirler....

Formula 1 Tarihinin İstatiksel Olarak En İyi Pilotları

Formula 1, dünya genelinde milyonlarca insan tarafından takip edilen bir yarış serisidir. Formula 1 tarihinde, birçok pilot ismi yerini aldı ve bu isimler, yarış...