Kia EV9 Elektrikli SUV Tanıtıldı

Kia, Soul benzeri açılara ve 300 mile kadar tahmini menzile sahip ekstra büyük bir konsept EV olan EV9 SUV’yi tanıttı. Daha önce tanıtılan EV6 gibi, EV9 da Hyundai’nin yeni Elektrikli-Küresel Modüler Platformu (E-GMP) üzerine inşa edilecek ve otomobil üreticisi, planlı EV’lerden oluşan tüm bir ailenin temeli olarak hizmet edecek. Konsept, 2021 Los Angeles Otomobil Fuarı’nda görücüye çıktı.

EV9, bir Soul’un açılarına sahip olabilir, ancak bir Telluride’nin gövdesine sahiptir. SUV konsepti 194 inç uzunluğunda, 81 inç genişliğinde, 70 inç yüksekliğinde ve 122 inç dingil mesafesine sahip. Bu, Kia Telluride’den daha uzun, daha uzun ve daha geniş ve yapılırsa kesinlikle “tehlikeli derecede büyük SUV’lar” kategorisine girecek.

Kia EV9

Kia EV9 Elektrikli SUV Detayları


Otomobil üreticisi, Kia’nın gelecekteki EV serisinden gelenler konusunda bunu “şimdiye kadarki en net sinyal” olarak adlandırırken, EV9’un bazı versiyonlarının üretime geçmesi iyi bir ihtimal.

E-GMP, Hyundai’nin yaklaşmakta olan Ioniq 5, Kia EV6 ve Genesis GV60’ın yanı sıra yakın zamanda tanıtılan Hyundai Seven konseptinin temelini oluşturan ölçeklenebilir elektrik mimarisidir. EV6’nın canlandırıcı mütevazı ayak izinin aksine, EV9 agresif boyutları ve bol iç alanı ile Telluride ve Cadillac Escalade müşterilerini kazanmaya hazır görünüyor.

Bu, diğer elektrikli otomobillerle aynı 800 voltluk mimariye sahip olacağı ve 350 kilowatt’a kadar hızlarda DC hızlı şarjı kabul edeceği anlamına geliyor. Hyundai Seven gibi Kia da EV9’un pilinin 20 ila 30 dakikada yüzde 10-80 arasında şarj olabileceğini söylüyor.

Kia EV9, otomobil üreticisinin “ikonik Tiger Face cephesi” olarak adlandırdığı burun ızgarasının yeniden yorumlanmasına sahip. İçten yanmalı motorları olmayan arabaların mutlaka bir ızgaraya ihtiyacı yoktur. Ancak otomobil üreticileri, bir ICE’nin işlevi ve ihtiyaçları etrafında oluşturulmuş kriterlerden aynı gereksinimlerin olmadığı bir kritere geçmekte zorlanıyor.

Kia, geleneksel ızgaradan kurtularak ve “sürdürülebilirlik değerlerini açıkça aktaran tam gövde renginde bir ön kısım” seçerek Tesla yönünde ilerliyor. Başka bir deyişle, erdem sinyali veren bir burundur.

Kutu şeklindeki şekline rağmen Kia, “sudan ilham aldığını” söyledi. Yine de bu, şekle bir referans değildi, daha çok dış ve iç renk paletiydi. Kia, dış cephe boyasını “okyanusun geniş derinliğini” taklit eden olarak tanımlarken, iç renk seçimleri gökyüzü kadar “berrak mavi” olarak nitelendirdi.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Ferrari Nasıl Kuruldu? | Ferrari’nin Kuruluş Hikayesi

Ferrari'nin Kuruluşu Ferrari, İtalya'nın gururu olan otomobil üreticilerinden biridir. Lüks ve performans odaklı araçlarıyla dünyanın dört bir yanında tanınmaktadır. Ferrari'nin kuruluşu, 20. yüzyılın başlarına kadar...

En Büyük Meme Coin’ler Neler?

Meme coin'ler, internette popüler kültürün bir parçası haline gelen meme'lerden esinlenerek oluşturulan kripto paralardır. Meme coin'ler genellikle dalga geçme amacıyla oluşturulurlar ve çoğunlukla değersizdirler....

Formula 1 Tarihinin İstatiksel Olarak En İyi Pilotları

Formula 1, dünya genelinde milyonlarca insan tarafından takip edilen bir yarış serisidir. Formula 1 tarihinde, birçok pilot ismi yerini aldı ve bu isimler, yarış...