Kaybolan iPhone Bildirimleri Nasıl Bulunur: İşte Çözümler

Kaybolan veya gözden kaçan iPhone bildirimleri nasıl bulunur? Tüm çözümleri detaylarıyla yazımızda sizler için derledik.

Apple, iOS 15‘i yayınlamasından bu yana bildirimlerin nasıl çalıştığı konusunda bir dizi değişiklik yaptı ve amaç, bildirimlerin yönetimini daha kolay ve daha az müdahaleci hale getirmekti. Ancak bazı kullanıcılar, günler önce atılan mesajları bildirim kutusunda göremediğini dile getiriyor.

Öyleyse, şu anda bildirimleri etkileyen en büyük engellerden bazılarını ve mümkünse uygulanabilir çözümleri gözden geçirelim.

iOS 15’in Odak Modu


iOS 15‘in Odak modları, “Rahatsız Etmeyin” özelliğinin bir evrimi olacak. Kullanıcıların, bildirimleri kapatana kadar susturmanıza olanak tanıyan Rahatsız Etmeyin seçeneğini seçmesine izin vermenin yanı sıra, ihtiyaçlarınıza göre daha özelleştirilmiş durumsal profiller oluşturmanıza olanak tanır.

Odak, iyi niyetli olsa da, telefonunuzu yanlışlıkla bildirim almayacak bir durumda bırakmanın kolay bir yolunu sağlar. Odak özelliğinin çeşitli Apple cihazlarınızda çalıştırılması da etkinleştirilebilir, bu da onu ihtiyaçlarınız için bildirimleri susturmak için uygun hale getirir veya yalnızca telefonunuzu sessize almak, ancak iPad ve Mac bilgisayarlarınızı yalnız bırakmak istiyorsanız bir sorumluluk haline getirir.

Sorunlar Odak ayarlarının kendisi gibi görünüyorsa, iPhone’un Ayarlar uygulamasına gidip Odak’a giderek ve ayarlamanız gereken belirli Odak için menüye girerek detaya inmeniz gerekir.

Bildirimlerinizin iletilme şekli de Odak ayarlarınıza bağlı olarak değişmiş olabilir. Odağınız bildirimleri tek tek almak yerine bunları bir Özet halinde topluyor olabilir. Bu özetin nasıl çalıştığına ilişkin ince ayarlar, ince ayarlar yapmak veya özelliği kapatmak için Ayarlar, Bildirimler’e gidip Zamanlanmış Özet’e dokunarak ayrı ayrı bulunabilir.

Rahatsız Etmeyin’deki değişiklikler telefonunuzu kullanma şeklinizi bozabilir
Rahatsız Etmeyin artık Odak özelliğinin bir parçası, ancak bazı kişilerin daha önce telefonlarını kullanma şeklini bozan önemli bir ince ayar var. iOS 15’ten önce, Rahatsız Etmeyin’i açarken, telefon kilitliyken ve ekran kapalıyken bir iPhone vızıltı sesi çıkarmaz veya bildirimleri hemen görüntülemezdi. Ancak, telefonu Rahatsız Etmeyin modundayken aktif olarak kullanıyorsanız bildirimler görüntülenir.

Telefonunuzu çalabileceğiniz kişileri seçmenin yanı sıra, Rahatsız Etmeyin özelliğini açtığınızda sizi bilgilendirmesine izin verilen belirli uygulamaları seçebilirsiniz. Ancak, seçtiğiniz uygulamalar, telefonunuzun ekranı açık veya kapalı olsun, Rahatsız Etmeyin etkinleştirildiğinde her zaman telefonunuzu bilgilendirir.

“Bildirimleri Duyur” Özelliği

Apple’ın Destek forumlarında bir kişi, “Bildirimleri Duyur” özelliğini açıp kapatmanın telefonunuzun bildirimlerini düzeltebileceğini keşfetti. Erişmek için Ayarlar’a, ardından Bildirimler’e, ardından Siri’ye gidin ve ardından Bildirimleri Duyur’u açın. Bu özellik normalde Siri’nin araba kullanırken olduğu gibi bildirimlerinizi yüksek sesle okumasına izin vermek içindir. Ancak, açık bırakmak yerine Ayarlar uygulamasından çıkın, ardından tekrar girin ve tekrar kapatın.

Bu adımlar yapıldığında, kullanıcıları bilgilendirmeyen uygulamalar tekrar bildirim göndermeye devam ediyor.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...