iPhone’u Güncellemediğinizde Telefonda Neler Olur?

Bir çok telefonda olduğu gibi Apple’de her yıl iPhone kullanıcıları için iOS güncellemeleri yayınlar. Bu güncellemeler bazı hata düzelticiler ve güvenlik değişimlerini içerir. Apple tarafından bu güncellemeler genelde eylül aylarında gerçekleştirilir. Bu güncellemelerin temel amacı, iPhone kullanıcıları için sorunsuz bir deneyim sağlamak ve sürdürmektir. Bu güncellemelere rağmen bazı insanlar son güncellemeyi cihazlarına yüklememe taraftarıdır. Uzun süre iPhone’unuzu güncellememeniz cihazınızda bazı zararlara neden olabilir. Peki iPhone’u güncellemediğinizde telefonda ne olur?

iPhone’unuzu çıktıktan hemen sonra satın alanlar arasındaysanız, cihazınızı son sürüm ile almış olursunuz. Örneğin, geçen yıl iPhone 13’ü satın aldıysanız, cihazınız iOS 15 ile birlikte gönderilir. iOS 15 sürümünden sonra Apple, belirli sorunları düzeltmek ve işletim sisteminin genel performansını iyileştirmek için birkaç güncelleme daha yayınladı.

iPhone’de Güncelleme Eksikliğinden Doğacak Zararlar

Telefonunuza güncelleme yapmadığınızda ortaya çıkacak zarar, güncellemeyi atladığınız süre ile doğru orantılıdır. Örneğin, en son güncellemeyi indirmezseniz, güncelleme ele alacağımız kritik bir güvenlik sorununu çözmediği sürece iPhone’unuz düzgün çalışabilir. Ancak, iPhone’unuzu aylarca güncellemezseniz, birçok hata ve performans sorunuyla karşılaşmaya başlayacaksınız.

Ayrıca güncelleme ile gelenlere örnek verecek olursak, iOS 15.1 ile Apple, kullanıcılara iPhone’larının depolama alanının bitmesiyle ilgili yanlış bir rapor, Hava Durumu uygulamasının konumları için mevcut sıcaklığı göstermemesine neden olan başka bir hata ve iPhone’un yakındaki Wi-Fi ağlarını tespit edememesine neden olan bir sorunu düzeltti.

Bu düzeltmeler yalnızca hataları ortadan kaldırmakla kalmaz, aynı zamanda bir iPhone’un genel performansını da geliştirir. Sonuç olarak, iPhone’unuzu güncellemezseniz en iyi deneyimi elde edemezsiniz. Ancak bu, iPhone’unuzun temel özelliklerine erişemeyeceğiniz anlamına gelmez her şey istendiği gibi çalışır, ancak yeni sürümüne göre daha kullanışlı olmaz.

Ayrıca Maske takarken Face ID kullanarak iPhone’ların kilidini açma özelliği iOS 15.4 ile geldi. Bundan dolayı da eski sürümler güncellemelerini yapmadıkları sürece bu özelliği kullanamayacaklar.

iOS güncellemeleri ile birlikte birçok güvenlik geliştirmesi ve iyileştirilmesi de gerçekleştirilir. Apple, iOS 15’i piyasaya sürdüğünden bu yana , en son iOS 15.6 ile yayınlanan 39 düzeltme de dahil olmak üzere 170’ten fazla güvenlik sorununu düzeltti.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...