iPhone ve Apple Watch, Kaza Tespiti İçin Kullanılacak

Apple‘ın kaza tespiti yapabilen ve kaza anında otomatik olarak 911’i arayan yeni bir iPhone ve Apple Watch özelliği üzerinde çalıştığı bildiriliyor. Söylenenlere göre şirketin mevcut planı, gelecek yıl böyle bir özelliği kullanıma sunmak.

iPhone ve Apple Watch nasıl kaza tespiti yapacak?

Google‘ın Pixel telefonlarındaki Kişisel Güvenlik uygulaması, GM‘nin OnStar‘ı, Subaru‘nun Starlink’i ve Fiat Chrysler‘in Uconnect‘i dahil olmak üzere modern araçlardaki bağlı araç servislerinin yaptığı gibi, araba kazalarını algıladığında yardım çağırma özelliği içeriyor. Bugün yollardaki pek çok araba herhangi bir bağlantı özelliği ile donatılmamış, bu nedenle bir iPhone’da çarpışma algılama özelliği, cebinde bir tane olduğu veya ön paneline monte edildiği sürece daha fazla sürücünün bir kazada ihtiyaç duydukları yardımı alabileceği anlamına geliyor.

Otomobillerde güvenli olmayan akıllı telefon kullanımının artması, Apple‘a göre 2020’de yeni araçların yaklaşık yüzde 80’inde ortaya çıkan CarPlay ve Android Auto gibi entegrasyon sistemlerine yol açtı. CarPlay ile birlikte iPhone’a yeni bir çarpışma algılama özelliği eklemek, Apple’ın telefonunu araba ayarlarına HomeKit’in akıllı hoparlörleri ve aydınlatmayı kontrol ettiği şekilde bağlamak için söylentili “IronHeart” projesini destekleyebilir.

Apple’ın kaza tespiti geçmişte her zaman istendiği gibi çalışmasa da, şirketin istekli iOS ve watchOS kullanıcıları hakkında veri ve analiz toplamak için uzun yılları oldu. Apple’ın düşen insanlar bir yana, araba kazalarını ne kadar doğru bir şekilde tespit edebileceği henüz görülmedi.

ABD merkezli teknoloji devinin bu özellikle birlikte yaşanan trafik kazalarındaki can kaybını azaltması ön görülüyor. Bu özelliğin ne zaman kullanıma sunulacağı ise şu an için merak konusu.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...