iPhone Depolama Sorunu Nasıl Çözülür: İşte Seçenekler

iPhone cihazınızdaki depolama sorunu nasıl çözülür?

iPhone’unuzun çok daha sorunsuz çalışmasına ve değerli alanı boşaltmasına yardımcı olabileceğinden, diğer depolama alanını temizleme alışkanlığını geliştirmek muhtemelen iyi bir fikirdir.

iPhone’unuzda depolama alanınız bitiyorsa, bu iPhone 13‘e geçmek için acele etmeniz gerektiği anlamına gelmez. Bunun nedeni, yardımcı olabilecek tonlarca kolay numara olmasıdır.

Depolama alanınızın bitmesinin sebebi, iPhone’un gizemli “Diğer” depolama bölümü olabilir. Daha önce depolama alanınız tükendiyse ve manuel olarak yer açmaya çalıştıysanız, diğer depolama alanlarını zaten biliyor olabilirsiniz. Değilse, bu sinir bozucu kategoriyi nasıl küçülteceğimize göz atalım.

Peki, Diğer depolama alanı iPhone’unuzda çok fazla değerli yer kaplıyor mu? Kontrol etmek için Ayarlar> Genel> iPhone Depolama alanına gitmeniz gerekir. Kısa bir hesaplamadan sonra, iPhone’unuzun depolama alanını kaplayan kategorilerin bir çubuk grafiğini göreceksiniz. Diğer depolama bölümü genellikle grafiğin en sağındaki gri kısımdır.

Bunu bir an önce ortadan kaldıralım: Diğer depolama alanında bulunan pek çok çöpü boşaltmanın kesin bir yolu, iPhone’unuzu sıfırlamaktır ancak deneyimlere göre tamamen boşaltamazsınız. İPhone’unuzu yedeklemek, silmek ve geri yüklemek şimdilik korkutucu geliyorsa, denemeniz için birkaç alternatif var.

iPhone depolama sorunu nasıl çözülür?

Uygulamaları boşaltın

Bir uygulamayı silmekle karıştırılmaması için, bir uygulamayı boşaltmak, uygulamanın cihazınızdan kaldırıldığı ancak yeniden yüklemeye karar verdiğinizde tüm verilerin saklandığı anlamına gelir. Özellikle Google Haritalar gibi çok fazla alan kullanan ancak fazla veri depolamayan uygulamalarınız varsa bu numaradan yararlanın. Bir uygulamayı boşaltmak için Ayarlar> Genel’de iPhone Depolama Alanı’na dönün, boşaltmak istediğiniz uygulamaya ve ardından Uygulamayı Boşalt’a dokunun.

iPhone Depolama bölümünde, her adın yanında kullandığı depolama alanını gösteren bir numara bulunan uygulamaların bir listesi vardır. Hangi uygulamaların hafızada yer kapladığına veya çok az yer kapladığına dair hemen bir genel bakış elde edebilirsiniz. Bu, hangisini boşaltacağınıza karar vermenize yardımcı olacaktır.

Safari önbelleğini temizleyin ve sekmeleri kapatın

Safari’yi sık kullanıyorsanız, iPhone’unuz web geçmişini ve ihtiyacınız olmayan verileri depoluyor olabilir. Safari’nin tarayıcı önbelleğini temizlemek için Ayarlar> Safari ve Geçmişi ve Web Sitesi Verilerini Temizle’ye gidin. Ve bir Chrome kullanıcısıysanız, Google’ın tarayıcısındaki önbelleği nasıl temizleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Sekmeleri kapatmak ayrıca depolama alanında yer açmaya yardımcı olur ve cihazınızın sorunsuz çalışmasını sağlar. Ayarlar > Safari > Sekmeleri Kapat’a giderek Safari’nin açık sekmeleri ne sıklıkta kapatacağını yönetebilirsiniz. Sekmeleri manuel olarak kapatmaya devam edebilir veya Safari’nin bir gün, bir hafta veya bir aydır görüntülenmeyen sekmeleri kapatmasına izin verebilirsiniz.

Metinleri sonsuza kadar saklamayı bırakın

Varsayılan olarak, iPhone’unuz gönderdiğiniz ve aldığınız tüm metin mesajlarını sonsuza kadar saklar. Bu, 15 aylık bir konuşmaya bakmanız gerekiyorsa kullanışlıdır, ancak o depolama alanına geri ihtiyacınız varsa o kadar kullanışlı değildir. Telefonunuzun metinleri sonsuza kadar kaydetmesini durdurmak için ayarları açın ve mesajlara dokunun. Mesaj Geçmişi’ni bulana kadar aşağı kaydırın ve Mesajları Sakla’ya dokunun. Sonsuza Kadar 30 Gün veya 1 Yıl olarak değiştirin. Bir açılır pencere size eski mesajları silmek isteyip istemediğinizi soracaktır; devam etmek için Sil’e dokunun.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Fiat Egea Sedan 2022 Fiyat Listesi

Türkiye'de otomobil fiyatları bir hayli yükselmiş durumda. 300.000 Türk Lirası altında sıfır otomobil kalmayan günümüzde birincil tercih genellikle Fiat Egea'dan yana oluyor. Geniş iç...
00:05:01

Eyfel Kulesini Satan Adam: Kont Victor Lustig Kimdir?

Dolandırıcılık teknolojinin de gelişmesiyle giderek arttı ve insanları dolandırmak artık çok daha kolay hale geldi. Öyle ki teknolojiden anlamayan insanlar dolandırıcı insanların bir...

Bilim İnsanları Robotlara Gülmeyi Öğretiyor!

Yapay Zeka, hayal edilemeyecek kadar karmaşık görevleri başarabilir. Bundan dolayı bilim insanları robotlara gülmeyi öğretiyor. Kyoto Üniversitesi'ndeki bilim insanları, bir robota bir insanla konuşurken...