iPhone Cihazınızı Daha Hızlı Şarj Etmenin 4 Yolu

iPhone cihazınız nasıl daha hızlı şarj olur? En etkili 4 yolu sizler için derledik.

Son yıllarda bir akıllı telefon reklamı izlediyseniz, muhtemelen bazı cihazların öne sürdüğü şarj hızlarına zaten aşinasınızdır. Xiaomi Mi 10 Ultra gibi Android akıllı telefonlar, yalnızca üç dakikada yüzde 25 şarj vaat ediyor ve OnePlus’tan Nord 2 5G, telefonunuzu yalnızca 30 dakikada şarj edebilir. Bununla birlikte, spektrumun diğer ucunda, iPhone’un şarj hızları son birkaç yılda hemen hemen aynı kaldı.

Apple, aşırı şarj seçeneklerini zorlamak yerine, yarım saat içinde denenmiş ve gerçek olan yüzde 50 şarj seçeneğine bağlı kalmayı seçti; bu, 2017’nin iPhone 8’inden bu yana yaklaşık bir şarj hızı. Bu hızlar çoğu için yeterince yüksek olsa da, bazı kullanıcılar, şarj cihazlarından biraz daha hız çekmek isteyebilirler. Bu nedenle, iPhone şarj hızınızı artırmanın dört yolunu açıklıyoruz.

iPhone şarj hızı nasıl artırılır?

Daha önce de belirttiğimiz gibi, iPhone’un yerleşik şarj hızı, dört yıldan fazla bir süre önce iPhone 8’in piyasaya sürülmesinden bu yana pek değişmedi. iPhone’unuzun şarj hızını artırmak için yapabileceğiniz herhangi bir yazılım değişikliği olmasa da, pilinizi güçlendirmek için kullandığı donanımı optimize edebilirsiniz. Bu da iPhone’unuzun genel şarj hızını artıracak ve size daha kısa sürede biraz daha fazla pil ömrü sağlayacaktır.

Hızlı bir şarj cihazı edinin

Kendilerini hızlı şarj cihazı olarak sınıflandıran birçok şarj cihazı var. Cazip olsa da, bunların çoğundan kaçınmak isteyeceksiniz. Bazı telefonlarda çalışmasına rağmen, bu şarj cihazlarının kullandığı donanım iPhone için tasarlanmamıştır. Bunun yerine, Apple’ın iPhone’lar için kullandığı tescilli olmayan bir sistem olan PD‘yi destekleyen şarj cihazlarına gitmek isteyeceksiniz. Google Pixel 5 gibi diğer telefonların kullandığı ve Apple’ın yıllardır kullandığı bir sistem.

PD şarj cihazları için birkaç seçenek var, ancak satın alabileceğiniz en iyilerden biri aslında Apple’ın 20W USB-C adaptörü. Daha güçlü seçenekler var ancak iPhone bu ekstra gücü kullanmak için tasarlanmamıştır, bu yüzden boşa gider. Yine de hızlı bir şarj cihazı istiyorsanız, Apple en iyi seçeneğinizdir.

Eski iPhone şarj cihazlarını kullanmayı bırakın


Birçok akıllı telefon şirketinin son yıllarda yaptığı değişikliklerden biri de şarj cihazlarının telefonun ambalajından çıkarılması oldu. Bu çevre için iyi olsa da, yıllardır iPhone’u olan herkesin hala kullanıyor olabilecekleri bir veya iki şarj cihazı vardır. Eğer bu sizseniz, o zaman eski şarj cihazlarını yenileri ile değiştirmenizi öneririz.

Daha eski şarj cihazları, iPhone’unuzun şu anda ihtiyaç duyduğu gücü sağlamak için tam olarak tasarlanmamıştır ve birçoğu 5W‘dadır ve telefonunuza yavaş bir şarj gücü sağlar. İPhone şarj hızınızı artırmak istiyorsanız, yenisine yükseltmek isteyeceksiniz.

Kablosuz şarj kullanmayın

Kablosuz şarj kullanışlı olabilir, ancak iPhone’unuzu şarj etmenin en hızlı yolu değildir. Apple kendi kablosuz şarj cihazını tasarlayıp satsa bile, özellikle bir iPhone’da hala mümkün olan en hızlı şarjı alamıyorsunuz. Kablosuz şarj cihazları çok fazla ısı yayabilir ki bu kimsenin istemediği bir şeydir.

Yeni iPhone 12 veya iPhone 13’te kablosuz şarj cihazlarını kullanmak çok yavaş olmayacak, ancak daha eski bir cihaz kullanıyorsanız, işlerin biraz daha uzun sürmesini bekleyebilirsiniz. Ayrıca Apple, iPhone’u ısıyı ve telefonunuzun pilindeki hasarı azaltmaya yardımcı olmak için ne kadar enerji çekeceğini kontrol edecek şekilde tasarladı.

Harici şarj cihazınız hakkında seçici olun


Sunabileceğimiz son ipucu, harici şarj cihazınız hakkında seçici olmaktır. Harici pil paketleri, hareket halindeyken telefonunuzu güçlendirmenin harika bir yolu olabilir. Ancak tüm harici şarj cihazları aynı değildir. MagSafe şarj cihazı gibi kablosuz seçenekler daha yavaş şarj olurken, PD kullanan kablolu çözümler cihazınıza katı watt enerji sağlar. Hala bazı Android telefonların sunduğu şarj hızlarını görmeyeceksiniz, ancak harici bir paket, ihtiyacınız olduğunda daha fazla pil gücüne hazır erişim sağlayarak bu endişeyi biraz ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...