iOS 16 Ne Zaman Çıkacak: İşte Tüm Bilinenler

Mobil sektör her geçen gün gelişmeye devam ediyor. Bununla birlikte telefon markaları da sürekli gelişiyor. Günümüzün popüler telefon markası olan Apple de yeni sürümler getilerek markasını güncel tutuyor. Şu anda iPhone’nin en son versiyonu iOS 15‘dir. Yakın zamanda yeni versiyon iOS 16’nın gelmesi bekleniyor. Peki iOS 16 ne zaman çıkacak?

iOS 16 Ne Zaman Çıkacak?

Apple’ın bir sonraki gelecek güncellemesi olan iOS 16’nın henüz resmi bir çıkış tarihi yokken, şirketin 6-10 Haziran’da yapılması planlanan WWDC etkinliğinde iOS 16 ile ilgili bir açıklama yapması bekleniyor. Açıklamada iOS 16’nın hangi modellere uygun olacağı ve iOS 15 den farklarının neler olduğu söylenmesi bekleniyor.

Apple genellikle bir sonraki iOS’u yıllık WWDC konferansında duyurur ve kısa bir süre sonra herkese beta kullanımı açılır.

Bir sonraki iOS genelde yeni iPhone ile aynı zamanda geldiğinden, iOS 16’nın Eylül ayında kullanıma sunulması bekleniyor. Geçen yıla bakacak olursak Apple, iPhone 13 etkinliğinden yaklaşık bir hafta sonra, 20 Eylül’de iOS 15’i piyasaya sürdü. Bu yılda iOS 16’nın eylül ayında gelmesi bekleniyor.

iOS 16 ve Uyumluluk

Apple her yıl yeni bir iOS çıkarsa da, işletim sistemlerinin çoğu eski modeller ile uyumludur. Örnek vericek olursak iOS 15, 2015 iPhone 6S’de sorunsuz çalışır.

iPhone kullanıcı deneyiminin ayırt edici özelliği, ana ekranı noktalayan küçük uygulama karelerinden oluşan ızgaradır. Ancak LeaksApplePro, iOS 16’nın masaya büyük widget’lar getirdiğini öne sürüyor. LeaksApplePro’nun tweetlediği görüntü, uygulamaları normalden daha büyük kareler ve dikdörtgenler halinde göstererek günün hava durumu, belirli hatırlatıcılar ve çalan şarkı gibi daha fazla bilgi için yer bırakıyor gibi görünüyor.

Yeni bir işletim sitemi  telefonda oldukça fazla yer kaplar. Bundan dolayıda yeni bir işletim sistemi indirmek için telefonunuzda yeterince yer olmalıdır, bu nedenle eski fotoğraflar, videolar ve uygulamaların bazılarını silmek zorunda kalabileceksiniz. Ardından, güncellemenin ters gitmesi durumunda önemli bir şeyi kaybetmemek için telefonunuzu yedeklemeniz gerekir. Herkese açık beta geldiğinde denemek için Apple Beta Yazılım Programına kaydolmanız gerekir.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...