IOS 15 reklamlar için sizden izin isteyecek

Apple, cihazınızda okuduklarınızı, satın aldıklarınızı ve aradığınızı analiz ederek şirketin App Store ve Apple News’de alakalı reklamlar sunma yöntemi olan iOS 15’te Kişiselleştirilmiş Reklamları etkinleştirmek için izin istemeye başlayacak. Şirket, varsayılan olarak bu bilgileri toplardı, ancak şimdi izin istemeyi planlıyor. Apple, App Tracking Transparency’nin ilk çıkışıyla diğer geliştiricilerin kullanıcılardan izin almalarını istedi, bu yüzden kendisini benzer bir standartta tutacağını gösteriyor.En yeni IOS 15 beta sürümünü çalıştırıyorsanız, App Store’u açtığınızda Kişiselleştirilmiş Reklamlar açılır penceresi görünmelidir.

Açılır pencerede Apple, “cihaz tarafından oluşturulan tanımlayıcıları kullanarak ve reklam bilgilerini Apple Kimliğinize bağlamayarak” gizliliğinizi korurken reklamların ilgili uygulamaları, ürünleri ve hizmetleri keşfetmenize yardımcı olacağını yazıyor.

ıos 15

IOS 15, Apple için dönüm noktası mı?

Apple’ın Reklamcılık politikasına göre, reklamları hedeflemek için yararlandığı kaynaklar değişiklik gösterir, ancak bunlar cihaz bilgilerinizi (izin verdiyseniz konumunuz dahil), App Store aramalarını ve satın alma işlemlerini ve Apple News’de okuduğunuz haberleri içerebilir. Şirket, politikasına bağlanır ve ayrıca kişiselleştirilmiş reklamları Ayarlar uygulamasından tamamen kapatmanıza izin verir.

Bir açıdan bakıldığında, bu, Apple‘ın kendisine geliştiricilere davrandığı gibi davranmaya yönelik yapabileceği en küçük jestlerden biri – hepsi tartışmalı Uygulama İzleme Şeffaflığı politikasının bir parçası olarak Apple ürünlerini kullananları izlemek zorunda kalan geliştiricilere zarar niteliğinde. Apple’ın teknik olarak kapalı döngü birinci taraf reklam hedeflemesi, geliştiricilerin topladıkları bilgileri üçüncü taraflarla paylaşabilecek uygulamalarının aksine, bu kısıtlamaların kapsamına girmez.

Bu değişiklik, Apple’ın karşı karşıya olduğu ve muhtemelen gelecekte ilgileneceği mevcut antitröst incelemesine yanıt olarak, geliştiricilerin uygulama içi bağlantı kurmalarına izin verilen son değişiklikler gibi, başka bir küçük imtiyaz olarak daha iyi görülebilir. Küçük bir reklam izleme pop-up’ı, gerçekten anlamlı bir şekilde adil olup olmadıklarına bakılmaksızın kullanıcılar bu davranışı pek de samimi ve masum bulmadı.

Reklamcılık sektörünün giderek büyümesi ve dijital içeriklerin artmasıyla beraber bu tarz tutumlar ve “izin almalar” artacak gibi görünüyor. Sizler bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz?

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...