iOS 15 güncellemesi neler sunacak?

Apple’ın iOS 15 beta sürümünün en son versiyonu geçtiğimiz günlerde bir takım testlere tabi tutuldu. Dış mekan resimlerinde görünebilen yeşil mercek parlamalarını işleyerek fotoğraflarda ince iyileştirmeler yapıyor gibi görünüyor. Özelliğin haberi, Reddit kullanıcısı Doubleluckstur tarafından iOSBeta alt dizininde yayınlandı ve bazı yabancı kaynaklar halka açık beta sürümünü çalıştıran bir iPhone 12 Mini ile test ederek onu çalışırken görebildi. Birçok iPhone kullanıcısı yeşil lekelere aşinadır ve anlaşılan o ki iOS 15 sürümü geldiğinde de bu sorun ortadan kalkmayacak gibi görünüyor – parlama hala vizörde görünüyor. Ancak son gelen görsellere göre, parlama hiçbir yerde görünmüyor (bazı durumlarda bunun nedeni yazılımsal olarak gösteriliyor). Parlama, Apple‘ın Canlı Fotoğraf özelliğini kullanıyorsanız mevcut olan alternatif (ve daha az işlenmiş) karelerde göründüğü için, resme yapılan tüm son işlemlerin sonucu gibi görünüyor.

IOS 15

iOS 15 kamera sorununu çözecek mi?

Şu an için, bu mevcut hataların hangi iPhone modellerinde gerçekleştiği biraz belirsiz. Reddit ileti dizisinde, bir kullanıcı iPhone XS’lerinde yeşil nokta kaldırma gördüğünü bildirirken, bir diğeri iPhone 8 Plus’larında bu durumun hiçbir şekilde olmadığını söylüyor. 9to5Mac, özelliğin A12 Bionic işlemcili veya daha yeni (yani XS ve XR’den sonraki) telefonlarla sınırlı olabileceğini tahmin ediyor. Özelliğin yalnızca daha yeni telefonlarda mevcut olması şaşırtıcı değildir: FaceTime için Canlı Metin veya Portre modu gibi iOS 15’in bazı özellikleri, A12 Bionic’i zaten bir gereksinim olarak listelemişti. Tabii ki, bu keşifle birlikte onu kovalamaya ve sınırlarını bulmaya çalışan insanlar geldi. Reddit kullanıcısı -DementedAvenger- hala ağaçların tepesinde ya da hataya dayanıklı ağ pencere ekranlarında görünen parlama örneklerini ve güneş yerine banyo ışığından gelen işaret fişeklerini yayınladı.

Bunun dışında Financial Times’a göre Apple, iPhone’larda ve iCloud’da depolanan fotoğrafları çocuk istismarı görüntüleri için taramayı planlıyor. Yeni sistem, cezai soruşturmalarda kolluk kuvvetlerine yardımcı olabilir, ancak kullanıcı verileri için artan yasal ve hükümet taleplerine kapı açabilir. Financial Times, neuralMatch adı verilen sistem, “yasadışı görüntülerin tespit edildiğine inanırsa, bir insan inceleme ekibini proaktif olarak uyaracak ve daha sonra materyal doğrulanabilirse kanun uygulayıcılarla iletişime geçecek” dedi. Ulusal Kayıp ve İstismara Uğrayan Çocuklar Merkezi’nden 200.000 görüntü kullanılarak eğitilen neuralMatch, ilk olarak ABD’de kullanıma sunulacak. Fotoğraflar, çocuk cinsel istismarına ilişkin bilinen resimlerin bulunduğu bir veri tabanıyla karşılaştırılacak ve karşılaştırılacaktır. Financial Times, “Planlar hakkında bilgi verilen kişilere göre, ABD’de iCloud’a yüklenen her fotoğrafa, şüpheli olup olmadığına dair bir ‘güvenlik fişi’ verilecek. “Belirli sayıda fotoğraf şüpheli olarak işaretlendiğinde, Apple tüm şüpheli fotoğrafların şifresinin çözülmesine ve görünüşe göre yasa dışıysa ilgili makamlara iletilmesine izin verecek.” John Hopkins Üniversitesi profesörü ve kriptograf Matthew Green, Çarşamba gecesi Twitter’da sistemle ilgili endişelerini dile getirdi. Green, “Bu tür bir araç, insanların telefonlarında çocuk pornografisi bulmak için bir nimet olabilir” dedi. “Ama otoriter bir hükümetin elinde neler yapabileceğini hayal edin?”

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...