iOS 15.4 ile İlgili Tüm Bilinenler

Apple’ın yayınlamak için hazırlandığı yeni iOS sürümü 15.4 ile ilgili tüm bilinenler neler?

Apple‘ın yayınladığı küçük güncelleme iOS 15.3’ten sonra, şimdi iOS 15.4‘ü öğreniyoruz ve neyse ki bu, Apple’ın işletim sistemi için çok daha büyük bir güncelleme gibi görünüyor.

İlk beta şimdi geliştiriciler için çıktı ve onunla birlikte uzun zamandır beklenen Universal Control, maskeli Face ID işlevi ve daha fazlası gibi birçok büyük özelliğin haberini veriyor.

İşte iOS 15.4 hakkında bildiğimiz her şey!

iOS 15.4 Çıkış Tarihi ve Uyumluluğu

iOS 15.4 zaten mevcut, ancak yalnızca beta biçiminde ve yalnızca geliştiriciler için erişilebilir durumda. Bu sürümü almak için teknik olarak bir geliştirici olmanız gerekmese de, en azından genel beta sürümünü beklemenizi ve hatasız olmasını istiyorsanız, bitmiş sürümü beklemenizi öneririz.

Yeni iOS sürümleri arasında genellikle yaklaşık dört ila altı haftalık bir boşluk görüyoruz; bu, iOS 15.3’ün 26 Ocak’ta indiği göz önüne alındığında, muhtemelen iOS 15.4’ün bitmiş sürümünü Şubat sonu ile Mart ortası arasında göreceğiz.

Uyumluluk açısından, iOS 15’in diğer tüm sürümleriyle tamamen aynıdır, yani iOS 15 veya üzeri bir sürüm kullanıyorsanız, iOS 15.4’ü de edinebilirsiniz. Özellikle, iPhone SE (2020) ve orijinal iPhone SE ve iPod touch (7. nesil) dahil olmak üzere iPhone 6S’den itibaren tüm modellerde indirilebilir olacak.

iOS 15.4 Özellikleri

Bir beta sayesinde, muhtemelen iOS 15.4’e gelecek olan birçok özelliği biliyoruz. Bununla birlikte, başka özellikler de olabilir veya bunlardan bazılarının nihayetinde kesintiye uğramaması mümkündür.

Maske ile Face ID İşlevi

Covid-19 pandemisi iPhone’lar için bir sorun teşkil etti, çünkü tüm dünya aniden maske takarken Face ID her zaman uygun değildi. Apple, bir Apple Watch takıyorsanız iPhone’unuzun kilidinin açılmasına izin vererek bir süre önce bu sorunu çözdü, ancak iOS 15.4 ile sorunu düzgün bir şekilde çözmüş gibi görünüyor.

iOS 15.4 beta, Face ID’yi maske takarken bile çalışacak şekilde ayarlamanıza olanak tanır; bu sayede, yalnızca gözleriniz gibi yüzünüzün görünen kısımlarını taramasını sağlar.

Bunun daha az doğru olduğu ve ayrıca daha az güvenli olduğunu varsaydığımız konusunda uyarır ancak bu, Face ID’yi maske takılıyken düzgün bir şekilde kullanmanın bir yoludur. Ayrıca isteğe bağlıdır, bu nedenle işleri mevcut şekilde yapmayı tercih ederseniz, bu özelliği devre dışı bırakabilirsiniz.

Evrensel Kontrol

Evrensel Kontrol, teknik olarak bir iPhone’dan ziyade bir iPadOS 15.4 özelliğinden daha fazlasıdır, çünkü kullanıcıların bir iPad’i bir Mac’e bağlamasına ve her iki cihazda tek bir fare ve klavye kullanmasına izin verir, iPad’in ekranı Mac’in bir uzantısı gibidir.

Yeni Emojiler

Bir şekilde, henüz yeterli emoji olmadığını düşünüyorsanız, beta sürümüyle birlikte 37 yeni emoji ve daha iyi kapsayıcılık için 75 ten tonu varyasyonu iOS 15.4 ile birlikte gelecek.

Hata Düzeltmeleri

iOS’un yeni sürümleri neredeyse her zaman hata düzeltmeleriyle birlikte gelir ve iOS 15.4 bir istisna değildir. Bu tür bir düzeltme, üçüncü taraf uygulamaların, bazı durumlarda daha önce yapmadıkları iPhone 13 Pro veya iPhone 13 Pro Max kullanırken artık 120 Hz’de animasyon göstermesidir.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...