İnternet Hızı ve Wi-Fi Bağlantısının Gücünü Arttırmak İçin En İyi 3 Yol

Yavaş Wi-Fi bağlantısından rahatsız mısınız? İnternet hızı arttırmak için ücretsiz olarak neler yapılabilir? Tüm detayları yazımızda sizler için derledik.

Yavaş internet, hayatın gerçekten sinir bozucu şeylerinden biridir. Her şey doğru bir şekilde kurulmuş olsa bile bazı sebeplerden dolayı Wi-Fi çalışmaz.

Bir internet ağı veya Wi-Fi güçlendirici almanın yanı sıra, Wi-Fi kapsama alanınızı ücretsiz olarak artırmanıza yardımcı olacak birkaç kolay adım vardır.

Öyleyse, internet hızınızı ve Wi-Fi bağlantınızının gücünü ücretsiz olarak artırmanın üç kolay yoluna geçelim.

Modeminizin Doğru Yerde Olduğundan Emin Olun

Modem yönlendiricinizin konumu, Wi-Fi’nizin aslında günlük düzeyde ne kadar hızlı olduğunu belirler. Bağlantı kesintiye uğrayacağından, duvarların veya ağır mobilyaların arkasında gizlenmediğinden emin olun.

Mümkünse, modeminizi evinizin oturma odası gibi aygıtlarınıza en yakın olacağı yüksek, merkezi bir konuma yerleştirin. Açıkçası bu, soketinizin bulunduğu yere göre belirlenir, ancak etrafta dolaşan kabloların olmasını istemiyorsanız uzatma kabloları oldukça ucuzdur.

Buzdolabınız gibi elektronik cihazlar ve cihazlar da bir fark yaratır, bu nedenle mümkünse en iyi Wi-Fi hızları için bunlardan kaçının.

Yazılımınızı Kontrol Edin

Yazılımınızın mümkün olduğu kadar güncel olduğundan emin olun, tüm uykuda olan cihazları ağınızdan kaldırın, hatta belki de gizli kullanıcıları engellemek için Wi-Fi şifresini değiştirin.

Yönlendiricinizin yazılımının ve donanım yazılımının güncel olduğundan emin olmak, muhtemelen bu ipuçlarından en önemlisidir ve her üretici size süreç boyunca rehberlik edecektir. Ayrıca ağınızı kötü amaçlı yazılımlardan ve diğer kötü şeylerden daha güvenli tutmanıza yardımcı olur.

Bant Genişliğinizi Kontrol Edin

Birçok modern yönlendirici, hizmeti kullanan uygulama türlerini bir dereceye kadar kontrol etmenize olanak tanıyan ve hangilerinin en fazla bant genişliğini kapladığını görmek de dahil olmak üzere Hizmet Kalitesi (Qos) araçları içerir.

Hızlı bir bağlantıya sahip olmak teoride iyidir, ancak bant genişliği yoğun uygulamalar kullanıldığında, özellikle bağlantınız zaten yavaşsa, daha da çok hız kaybına sebep olabilir.

Her yönlendirici farklıdır, bu nedenle önce sağlayıcınıza danışın, ancak özellikle bant genişliği tüketen hizmetleri kaldırmak için kontrol sağlamak oldukça önemli.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...