Instagram planladığı yeni özelliğini deniyor

Sosyal medya platformları arasında en çok tercih edilen Instagram yeni bir özellik deniyor. Çıktığı günden beri sürekli güncelleme alan Instagram, bu sefer yeni bir özellik daha getirecek. Ancak gelecek olan güncellemenin sevilip sevilmeyeceği ciddi tartışma konusu.

Düzenli olarak getirdiği güncellemeler ile kullanıcılarına farklı şeyler sağlayan uygulama, beğeni gizleme özelliğini test ediyor. Instagram beğeni gizleme özelliği ile paylaştığınız postlardaki beğeni sayısını gizleme erişiminiz olacak. Uzun zamandır gelmesi planlanan bu güncelleme, şu anda küresel bir test aşamasında. Kısa süre içerisinde yayınlanması beklenmekte.

Instagram güncellemesi ile neler gelecek?

Güncelleme Facebook üzerinden duyuruldu. Sözcü tarafından yapılan açıklama şu şekilde : “2019’da bir grup insanın Instagram’a gönderi paylaşırken baskıyı azaltıp azaltmadığını anlamak için beğeni sayılarını saklamaya başladık. Bazı insanlar bunu yararlı buldu ancak bazıları ise hala popüler olan beğeni sayılarını görmek istiyordu.” ifadelerini kullandı. Ayrıca küresel çapta küçük bir kullanıcı kesimi etkileyecek denemelerin başladığını belirtti.

Instagram, pek çok uygulamadan özellik çalmak ile suçlanmakta. Tiktok, Snapchat ve daha benzer uygulamalar bu konudan şikayetçi. Ancak kullanıcılar, benzer özelliklere rahat bir şekilde ulaşabilmekten mutlu. ifadelerini kullandı.

Geçen ay, şirket yanlışlıkla bazı kullanıcıların beğenilerini gizlemişti. Bunun üzerine ciddi tepkiler alan uygulama, hatasını kısa sürede düzeltti. Fakat kullanıcıların bir kısmı da bu güncellemenin acilen gelmesini istemişti. Sebep olarak ise kullanıcılar tarafından psikolojik durumlar ileri sürülmekte. Yapılan yorumlara göre, “düşük beğeni” alan kullanıcılar bundan etkilenmekte ve bunun paylaşılmasından rahatsız olmaktalar.

Güncellemenin her zamanki gibi öncelikle IOS için çıkarılması beklenmekte. Android kullanıcıları bu durumdan şikayetçi. Geçmişte gelen güncellemelerin de önce IOS için çıkarılması Android tarafından tepki çekmekteydi.

Instagram testindeki kullanıcılar yine de kendi beğeni sayılarını özel olarak görebilecekler. Test, küresel kullanıcıların küçük bir bölümünü içeriyor. Ancak şirket bunun hangi kullanıcıları içerdiğini tabii ki belirtmedi.

Instagram beğeni gizleme özelliğinin gerekli bir adım olup olmadığı tartışılıyor. Kullanıcıları ikiye bölen güncellemenin ne zaman geleceği ile ilgili bir bilgi de yok. Önümüzdeki ay içinde beklenen güncelleme sizce gerekli mi?

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Apple Sanal Gerçekliği Yakında Geliyor!

Saygın Apple analisti Ming-Chi Kuo'ya göre, Apple'ın artırılmış ve sanal gerçeklik deneyimlerinin bir kombinasyonunu sunacağı bildirilen uzun süredir konuşulan karma gerçeklik kulaklığı, Ocak 2023'te...

Safari Arka Planı Nasıl Silinir? Safari’yi Temizlemek Neden Önemli?

Apple kullanıcısıysanız, internette Safari aracılığıyla gezinme olasılığınız yüksektir. Apple, Safari'nin Mac için en hızlı ve en kolay web tarayıcısı olduğunu ve çevrimiçi olmanın en...

Antarktika’da Drone Kullanmak Yasak! Peki Neden?

Drone teknolojisi geliştikçe ve drone fotoğrafçılığı hobisi çoğaldıkça, bu alanda çalışmalar ve çekimler görmeye alışmıştık. Fakat maalesef yakın zamanda Antarktika'dan bir drone görseli görmeyi...