Instagram, Videolar İçin Altyazı Özelliğini Sundu: Nasıl Çalışıyor?

Instagram, geçtiğimiz günlerde yapılan bir açıklamayla, videolar için otomatik olarak oluşturulan altyazı özelliğini tanıttı.

Instagram başkanı Adam Mosseri Salı günü yaptığı açıklamada, akışınızdaki videolara otomatik olarak oluşturulmuş altyazılar eklendiğini söyledi. Altyazıların “uzun zaman önce” geldiğini kabul etti. Şirketin bir diğer rakibi TikTok ise geçen Nisan ayında otomatik altyazıları tanıtmıştı. Ayrıca Mosseri, altyazıların platformdaki yaratıcılar için varsayılan olarak açık olacağını söyledi.

Instagram Altyazı Özelliği Nasıl Çalışacak?

Kullanıcılar Ayarlar > Hesap > Açıklamalı Altyazılar seçeneğini değiştirerek otomatik olarak oluşturulan altyazıları açabilir veya kapatabilir. Instagram, altyazıların arkasındaki yapay zekanın öğrendikçe gelişmeye devam edeceğini belirtiyor.

Instagram’dan yapılan bir haber bültenine göre, altyazılar lansman sırasında “belirli dillerde” sunulacak ve şirket, daha fazla insan bunları kullandıkça altyazıların kalitesinin artmasını bekliyor – bu nedenle altyazıların hatalara sahip olması mümkün. Instagram, altyazıları önümüzdeki aylarda daha fazla dile genişletecek.

Şimdiye kadar içerik oluşturucuların videolarına manuel olarak altyazı eklemeleri gerekiyordu. Instagram, altyazıların eklenmesinin, sağır ve işitme güçlüğü çeken topluluklardaki kullanıcılar için Instagram’ı daha erişilebilir hale getireceğini söylüyor. Yeni özellik, videoları sessiz izlemeyi tercih eden kullanıcılar için de faydalı olacak.

Otomatik olarak oluşturulan altyazıların lansmanı, Instagram’ın IGTV için bağımsız uygulamasına desteğini sonlandırdığını açıklamasından bir gün sonra geldi. Duyurunun bir parçası olarak Instagram, artık tüm videoları ana uygulamasında bulundurmaya odaklanacağını ve önümüzdeki aylarda ana Instagram uygulamasında videoları basitleştirmeye ve iyileştirmeye devam edeceğini söyledi. Instagram ayrıca Reels kısmına odaklandığını yineledi ve Reels’lerin uygulamadaki etkileşim artışına en büyük katkıyı sağlamaya devam ettiğini ve bu özelliğe yatırım yapmaya devam etmeyi planladığını kaydetti.

Şirket bir blog gönderisinde, “Video, insanların Instagram’ı sevmesinin büyük bir parçası ve yaratıcı topluluğumuzun kendilerini ifade etmek, başkalarıyla işbirliği yapmak ve takipçileriyle bağlantı kurmak için onu kullanma şeklini seviyoruz” dedi. “Reels, Instagram’ın büyüyen ve önemli bir parçası olmaya devam ediyor ve bu formata daha da fazla yatırım yapmaktan heyecan duyuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Apple Sanal Gerçekliği Yakında Geliyor!

Saygın Apple analisti Ming-Chi Kuo'ya göre, Apple'ın artırılmış ve sanal gerçeklik deneyimlerinin bir kombinasyonunu sunacağı bildirilen uzun süredir konuşulan karma gerçeklik kulaklığı, Ocak 2023'te...

Safari Arka Planı Nasıl Silinir? Safari’yi Temizlemek Neden Önemli?

Apple kullanıcısıysanız, internette Safari aracılığıyla gezinme olasılığınız yüksektir. Apple, Safari'nin Mac için en hızlı ve en kolay web tarayıcısı olduğunu ve çevrimiçi olmanın en...

Antarktika’da Drone Kullanmak Yasak! Peki Neden?

Drone teknolojisi geliştikçe ve drone fotoğrafçılığı hobisi çoğaldıkça, bu alanda çalışmalar ve çekimler görmeye alışmıştık. Fakat maalesef yakın zamanda Antarktika'dan bir drone görseli görmeyi...