Instagram, TikTok Görünümlü Akışı Test Ediyor: Nasıl Görünecek?

Instagram, TikTok benzeri görünüme sahip akış özelliğini test ediyor. Yeni akış ile uygulama nasıl görünecek?

TikTok’un tam ekran kısa video formatının büyük başarısı ile artık Instagram’ın da TikTok’un ayak izlerini takip ettiği görülüyor. Meta‘nın sahibi olduğu şirket, TikTok’unkine benzer şekilde sürükleyici bir deneyim sunan, ekrandaki alanın çoğunu kapsayan ‘tam ekran modu’ için hazırlanıyor.

Instagram, TikTok Gibi Görünebilir!

Yeni bir Instagram testi, uygulamanın TikTok’a daha da çok benzemesini sağlayacak. TechCrunch’a göre Instagram, tam ekran dikey ana sayfa beslemelerini deniyor. Instagram uygulamasını açtıktan sonra, kullanıcılar hemen “videoyu daha öne ve merkeze getirmek” anlamına gelen dikey içeriği görüyorlar. Instagram başkanı Adam Mosseri, Twitter’da yayınlanan bir videoda testi doğruladı ve bazı yayınlarda daha uzun fotoğrafların ve videoların görünmeye başlayacağını söyledi.

Instagram tarafından paylaşılan bir resim, yorumlar, başlıklar, beğeniler ve diğer özelliklerin yazının altına değil de üstüne yerleştirilmiş tam ekran bir gönderi tarafından alınan bir ana sayfa beslemesini gösteriyor. Görüntüdeki ekranın üst kısmında Hikayeler çubuğu bulunmasa da, Meta sözcüsü His Kim, görünümün kullanıcılar kaydırmaya başladığında ana sayfa beslemesini gösterdiğini ve hikayelere ekranın üst kısmından erişilebilir olmaya devam edeceğini söylüyor. Arama, Reels, alışveriş kısmına ve kullanıcının kendi profiline ekranın alt kısmındaki düğmelerle erişilebilir. Bildirimler, mesajlar ve yeni gönderi özellikleri, hesaplar arasında geçiş yapma özelliğiyle birlikte en üstte kalır.

Kim, hareketsiz görüntülerin ve video gönderilerinin de tam ekran beslemeye dahil edileceğini söyledi.

Instagram’ın sürükleyici videoya odaklanan yayınları test etme seçimi tam olarak bir sürpriz değil. Şirket, kısa biçimli videoyu içerik oluşturuculara ve kullanıcılara yoğun bir şekilde zorladı ve en iyi Reels içerikleri yapan içerik oluşturuculara nakit bonuslar sundu. Ve TikTok videolarının Instagram’da paylaşılmasını kısıtlanacağı da açıklanmıştı. Nisan ayı sonlarında Mosseri, platformun yeniden yayınlanan içerik yerine “orijinal” içeriği ödüllendirmek için sıralama algoritmasını değiştireceğini söyledi. Platform, orijinal içeriği rakiplerinden uzaklaştırmak için içerik oluşturucu araçlarına yatırım yapıyor.

Instagram, Nisan ayı sonlarında Şablonlar özelliğini test etmeye başladı ve içerik oluşturucuların mevcut Reels biçimlerini kendi videolarında kullanmalarına izin verdi.

Instagram’daki tam ekran modu şu anda test aşamasında ve özelliğin ne zaman genel kullanıma sunulacağına dair bir haber yok.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...