Hyundai Robotaksi Çalışması Ne Durumda?

Hyundai ve Aptiv arasında bir ortak girişim olan otonom araç şirketi Motional, 2023’te ticari bir robotaksi hizmeti başlatmaya hazırlanırken Las Vegas’taki varlığını büyütüyor.

Şirket, kapalı kurs test tesisinin boyutunu üç katına çıkarıyor, operasyon merkezini ikiye katlıyor ve 100’den fazla yeni çalışanı işe alıyor. Daha büyük test tesisi, yüksek hızlar, karmaşık kentsel manevralar, farklı aydınlatma koşulları ve hafif ila şiddetli yağmur gibi yeni “yüksek stresli durumlar” da dahil olmak üzere test hacminin “dört katına” izin verecek. Flummox otonom araçlar için yeni bir adım olarak görülüyor

Hyundai Las Vegas’ta büyük bir sunuma hazırlanıyor


Bu yeni, zorlu testlerden geçecek araç, Motional’ın robotaksi filosu için birincil araç olacağını söylediği Hyundai Ioniq 5 olacak. Şirket, yakın zamanda, Ioniq 5’in tavandaki lidar sensörleri ve otonom olarak çalışmasına izin verecek diğer ekipmanlarla ilk görüntülerini yayınladı. Şirket, test yeteneklerini genişletirken test filosunun boyutunu da artıracak.

Tüm bunlar, Motional’ın AV yazılımını 2023’te ticari bir robotaksi hizmetinin lansmanı için hazırlamaktır. Las Vegas’ta başlaması muhtemel olan hizmet, Lyft’in kendi aracını sattıktan sonra Lyft’in araç çağırma uygulamasında mevcut olacak. Geçen yıl 550 milyon dolara Toyota’ya AV teknolojisi geliştirme programı da bu şekilde ilerlemişti.

Bir ortak girişim olarak Motional ilk olarak Mart 2020’de Hyundai’nin otonom araçlar etrafında ticari bir iş geliştirmek için 1,6 milyar dolar harcayacağını söyleyerek duyuruldu. Daha önce Delphi olarak bilinen bir teknoloji şirketi olan Aptiv, girişimin yüzde 50’sine sahip. Şirketin şu anda Las Vegas, Singapur ve Seul’de tesisleri var ve ayrıca araçlarını Boston ve Pittsburgh’da test etti. Las Vegas’a ek olarak Motional, araçlarını Kaliforniya, Santa Monica’da da test ediyor.

Motional mühendisleri, Singapur’daki dünyanın ilk robotaksi pilotunun yanı sıra ilk kros New York’tan San Francisco’ya otonom geziden sorumluydu. Son birkaç yılda, Aptiv’in – ve şimdi Motional’ın – Las Vegas’ta (Lyft ile ortaklaşa) güvenlik sürücüsü tarafından izlenen otonom taksi filosu “100.000’den fazla seyahat” gerçekleştirdi. Bu yılın başlarında şirket, direksiyon simidinin arkasında insan monitörü olmayan araçları test etmeye başladı.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Fiat Egea Sedan 2022 Fiyat Listesi

Türkiye'de otomobil fiyatları bir hayli yükselmiş durumda. 300.000 Türk Lirası altında sıfır otomobil kalmayan günümüzde birincil tercih genellikle Fiat Egea'dan yana oluyor. Geniş iç...
00:05:01

Eyfel Kulesini Satan Adam: Kont Victor Lustig Kimdir?

Dolandırıcılık teknolojinin de gelişmesiyle giderek arttı ve insanları dolandırmak artık çok daha kolay hale geldi. Öyle ki teknolojiden anlamayan insanlar dolandırıcı insanların bir...

Bilim İnsanları Robotlara Gülmeyi Öğretiyor!

Yapay Zeka, hayal edilemeyecek kadar karmaşık görevleri başarabilir. Bundan dolayı bilim insanları robotlara gülmeyi öğretiyor. Kyoto Üniversitesi'ndeki bilim insanları, bir robota bir insanla konuşurken...