Honda ve LG Elektrikli Araç için Ortaklık Kuruyor!

Honda, son birkaç aydır odağını elektrikli araç pazarına kaydırmak için büyük hamleler yapıyor. Bu yılın Mart ayında, 2025 yılına kadar elektrikli araçlar üretmek için ortak bir ittifakı ortaya çıkarmak için Sony ile bir araya geldi. Honda, elektrikli araç pazarını bozabilecek bir hareketle 2027 yılına kadar uygun fiyatlı elektrikli otomobiller üretmek için GM ile de işbirliği yapıyor. Bunun ötesinde, Japon otomobil üreticisi ilk elektrikli aracını 2024’te ABD pazarına tanıtmak üzere: Honda Prologue. Peki Honda ve LG Elektrikli araç konusunda nasıl bir ortaklık kuracak?

Honda ve LG Elektrikli Araç Konusunda Birlikte Çalışacak

Honda’nın geçtiğimiz birkaç aydaki EV ile ilgili duyurularının, 2040 yılına kadar %100 sıfır emisyonlu otomobiller üretmeye yönelik büyük stratejisinin bir parçası olduğu bir sır değil. Nisan ayında şirket, elektrikli filosuna bir sonraki yılda 40 milyar dolar harcayacağını duyurdu. Ancak Honda, elektrikli otomobil pazarına hakim olma ve ABD’deki çoğu elektrikli otomobil üreticisinin karşılaştığı en büyük sorunlardan birini çözme stratejisini ortaya koyarak henüz bitmiş değil.

Honda, bir basın açıklamasında, ABD’deki lityum iyon pil üretim tesisine 4,4 milyar dolarlık yatırım yapmak için LG Energy Solution ile birlikte çalıştığını duyurdu. Honda Prologue ve Acura Precision gibi yaklaşan EV modelleri.

Honda CEO’su ve Başkanı Toshihiro Mibe basın açıklamasında, “Müşteriye yakın ürünler üretme konusundaki uzun süredir devam eden taahhüdümüzle uyumlu olarak Honda, EV’lerin kritik bir bileşeni olan EV pillerinin yerel tedarikine kendini adamıştır.” Dedi.

ABD, Elektrikli Araçlara Avantaj Sağlayacak!

Honda EV’ler ABD’de üretilecek lityum pilleri tedarik edeceğinden, elektrikli otomobilleri Enflasyon Azaltma Yasası kapsamında 7.500 dolara kadar vergi kredisi almaya hak kazanabilir. Pillerini yurt dışında üreten çoğu elektrikli araç üreticisi bu vergi indirimi için uygun olmadığı için bu Honda’ya rekabet avantajı sağlayacaktır.

Honda, önerilen bu tesisin yerini LG ile henüz açıklamadı ancak Nikkei Asia, tesisin Ohio’da olabileceğini bildirdi. Honda’nın Ohio’da halihazırda kurulu bir üretim tesisi var ve buna yakın bir EV pil üretim tesisi uygun olacaktır. Nikkei Asia ayrıca Honda’nın ortak girişimde %49’a sahip olacağını, LG Energy Solution ise %51’i kontrol edeceğini bildirdi.

Honda-LG pil üretim tesisinin inşaatının 2023’ün başlarında başlaması planlanıyor ve 2025 yılına kadar tamamlanması bekleniyor.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Bilim İnsanları Robotlara Gülmeyi Öğretiyor!

Yapay Zeka, hayal edilemeyecek kadar karmaşık görevleri başarabilir. Bundan dolayı bilim insanları robotlara gülmeyi öğretiyor. Kyoto Üniversitesi'ndeki bilim insanları, bir robota bir insanla konuşurken...

Intel ARC Ekran Kartları Hakkında Tüm Bilinenler

Intel, Arc ekran kartı serisi ile GPU oyununu devralmak istiyor ve çok açık bir şekilde NVIDIA'yı birincil hedefi olarak görüyor. Sabırla bu serinin 2022'nin...

Elektrikli Mercedes G-Class Hakkında Tüm Bilinenler

Tamamen elektrikli bir Mercedes-Benz G-Class veya G-Wagen'i çevreleyen dedikodu, 2018'de Detroit Otomobil Fuarı'nda başladı. Orada, o zamanlar Daimler AG'nin Yönetim Kurulu Başkanı olan Diether...