Honda 2040 yılından sonra sadece elektrikli otomobil satacak

Dünyada en çok otomobil satan devlerden Honda, sıfır emisyon konusunda ciddi adımlar atmak için ve geleceğin elektrikli otomobil dünyasında yerini sağlamlaştırmayı hedefleyen markalardan biri olmak adına, 2040 yılında tüm araçlarının elektrikli olacağını açıkladı.

Otomobil devlerinin tamamı, iklim değişikliğiyle mücadele konusunda içten yanmalı motorları bir kenara bırakmak için yönlerini elektrikli otomobillere çevirmeye başlamış durumdalar. Bu kapsamda yarı elektrikli hibrit otomobillerin de epey önemli rol oynadığı bu geçiş sürecinden sonra, neredeyse tüm otomobil üreticilerin ilerleyen yıllarda tamamen elektrikli otomobil üretme planları bulunmakta.

Ayrıca dünyanın birçok ülkesinde hükümetler de elektrikli otomobil kullanımı ile ilgili teşvikler veriyor, gelecekte elektrikli otomobillerin kullanımına yönelik önemli kararlar hızla alınıyor. Pek çok hükümet, benzinli ve dizel araçları yasaklamayı, ilerleyen yıllarda tamamen elektrikli araçlara geçiş yapmayı planlıyor. Buna bağlı olarak üreticiler de sırayla ne zaman yüzde 100 elektrikliye geçmiş olacaklarını duyuruyorlar.

Honda 2040 yılını hedef olarak belirledi

Tamamen elektriye ne zaman geçileceğini açıklayan otomobil şirketlerinden biri ise dünyada otomotive yön veren Japon devi Honda’nın CEO’su Toshihiro Mibe tarafından yapılan açıklamaya göre, otomobil satışlarının tamamını 2040 yılına kadar elektrikli ve yakıt hücreli modellerden oluşturmayı hedeflediğini duyurdu.

Yapılan son duyurulara göre ise Honda, 2040 yılında yalnızca elektrikli otomobil üreten bir otomotiv devi olarak tanınacak. Bu süreçte ilk olarak 2030’a kadar yüzde 40, 2035’e kadar yüzde 80 elektrikli otomobil satışına ulaşmayı hedefleyen Honda, 2040 yılında ise ‘elektrikli otomobil üreticisi’ olmuş olacak.

Şimdiye kadar yapılan açıklamalara göre, bu türden taahhüt veren otomobil üreticilerinin başında Jaguar geliyor. Jaguar’ın belirlediği tarih ise 2025 yılı. Yani Jaguar, 2025 yılından sonra tamamen elektrikli araç üretecek. Bir diğer üretici olan Amerikan devi Cadillac’ın hedefi ise 2030 yılı. Bu noktada önemli kararlar alan bir diğer otomobil üretici ise Honda. Honda, 2022 yılında Avrupa’da benzinli ve dizel satışı yapmayı durduracağını duyurmuştu. 

Honda CEO’su Toshihiro Mibe, Honda’nın gelecek 6 yıl içinde 46.3 milyar dolarlık ‘elektrikli otomobil’ stratejisine bütçe ayıracağını açıkladı. Mibe ayrıca kendi liderliğinde otomotiv teknolojileri, elektrikli otomobiller ve sürücüsüz araçlar hakkında geliştirmeler olacaklarını da belirtti.

Honda’nın bir diğer hedefi otonom sürüş

Honda’nın gelecekte üzerinde duracağı bir diğer önemli konu başlığı ise gelişmiş ve güvenli otonom sürüş sistemleri olacak. 2050 yılına kadar sıfır otomobil ve motosiklet kazasını hedefleyen şirket, gelişmiş sürücü destek sistemleri için araştırmalarını sürdürüyor. Otonom sistemli araçların gelecekteki varlığı göz önünde bulundurarak Honda’nın da bu kapsamda geri kalmayacağı düşünülüyor.

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Cybertruck Aracına İlham Kaynağı Olan James Bond Arabası

Amerika merkezli elektrikli otomotiv devi Tesla'nın CEO'su Elon Musk, herkesin tasarımından etkilendiği aracı olan Cybertruck'ı 2023 yılında piyasaya sürülmeyi planladığını açıklamıştı. Cybertruck'ın tasarımındaki ilham...

F1 Manager 2022: Şu Ana Kadar Bildiğimiz Her Şey

Eğer son birkaç yılını takımın pitstop taktikleri hakkında atıp tutarak geçirmiş bir Ferarri hayranıysanız ya da içinizde bir yerlerde Aston Martin'i zafere taşıyacak adamın...

ABD Neden TikTok’un Kaldırılmasını İstiyor? FCC Komisyonu Açıkladı!

ABD FCC komisyon üyesi Brendan Carr, Google ve Apple'ı TikTok'u ilgili uygulama havuzlarından, App Store'dan ve Play Store'dan çıkarmaya çağırdı. Carr, Çinli ByteDance'in sahip...