Hangi Sherlock Holmes Daha İyi: Benedict v RDJ

Sherlock Holmes, Sir Arthur Conan Doyle tarafından 19. yüzyılda yazılan kurgu bir karakterdir. Fakat derinlemesine düşünülmüş hikayeleri ve olay örgüleriyle beraber unutulmaz eserler arasında kendine çok sağlam bir yer edindi ve günümüzde bırakın popülerliğini korumayı daha da artırdı. Bu doğrultuda televizyona ve sinemaya uyarlamalar yapıldı. İzleyiciler arasındaki yeni bir tartışmayı tetikleyen bir soru gün yüzüne çıktı: Hangi Sherlock Holmes daha iyi?

Benedict Cumberbatch’in hayat verdiği Sherlock Holmes’un yanı sıra bir de Robert Downey Jr. tarafından canlandırılan Sherlock filmleri bulunuyor. İki oyuncunun da yeteneğini sorgulamak oldukça güç.

Hangi Sherlock Holmes Daha İyi?

Sherlock, canlandırılması oldukça zor bir karakter. Bipolar kişilik bozukluğu olan, zaman zaman gergin, duruma göre standart dışı tepkiler veren bir kahraman olan Holmes, iki usta oyuncu tarafından da canlandırıldı. Aslında ikisini birbirinden ayıran en büyük unsur Benedict Cumberbatch’in hayat verdiği dizinin günümüz Londra’sında geçerken Robert Downey Jr.’ın 2 filmlik serisinin orijinale bağlı kalarak 19. yüzyılda geçmesi.

Temel Farkları ve Benzerlikleri

Bu bağlamda orijinal serinin tutkunları şiddetli bir şekilde RDJ tarafında yer alırken, Sherlock gibi kült bir eserin günümüze uyarlanmasından keyif alanlar da var. Zaman faktörünü bir kenara bırakacak olursak, canladırılan Sherlock’lar da temelde birbirlerinden farklı diyebiliriz. Benedict’in karakteri Doktor Watson ile yeni tanışmış bir dönemde ve zaman zaman ciddi öfke patlamaları ve aşırıya kaçmalar yaşayan biri. Robert’ın hayat verdiği Sherlock ise daha orta yaşlarda ve tutumları daha sakin. Bunları bir kenara bırakacak olursak ikisi de keman çalmayı bilen, yakın dövüşte başarılı, coğrafya ve tarih gibi konulara hakim, laboratuvarda kanıt inceleyebilecek kadar kimya bilgisine sahip karakterler.

Tabii ki net bir şekilde biri daha iyi demek mümkün olmayan bir şey, iki oyuncunun da performansı ciddi şekilde kaliteli ve her ikisini de seven büyük bir kesim bulunuyor. Burada takdir izleyiciye kalmış durumda. Sizler bu ikili arasından hangisinin oyunculuğunu tercih edersiniz?

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

ABD Neden TikTok’un Kaldırılmasını İstiyor? FCC Komisyonu Açıkladı!

ABD FCC komisyon üyesi Brendan Carr, Google ve Apple'ı TikTok'u ilgili uygulama havuzlarından, App Store'dan ve Play Store'dan çıkarmaya çağırdı. Carr, Çinli ByteDance'in sahip...

Valve’nin Steam Deck Alıcılarına Bazı Güzel Haberleri Var!

Steam Deck taşınabilir oyun konsoluna yönelik yüksek talep ve devam eden tedarik sorunları, birçok tüketicinin cihazı satın alma fırsatını beklemesine neden oldu. Valve Mart...

Elektrikli Otomobillerin Değer Kaybı Neden Fazladır?

Arabanız için benzin veya motorin almak bir noktadan sonra pahalı geliyorsa, elektrikli bir tane satın almak çekici görünebilir. Bununla birlikte, fark etmeyeceğiniz şey, ne...