Google, Yeni Bir Akıllı Saat Modeli İçin Harekete Geçiyor

Ortaya çıkan yeni bir rapora göre Google, 2022’de piyasaya sürülecek olan kendi akıllı saat modeli için hazırlanıyor.

Google yıllardır Pixel serisi altında kendi akıllı telefonlarını üretirken (o zamandan beri kablosuz kulaklıklar gibi diğer aksesuarlara da yayıldı), Google’ın o zamandan beri Android için bir giyilebilir platforma sahip olmasına rağmen, şirket asla kendi akıllı saatini tasarlamadı.

Google, Yeni Akıllı Saat Modeli İçin Hazırlanıyor

Yeni akıllı saat, Google’ın bu yılın başlarında 2,1 milyar dolara satın aldığı Fitbit’ten ayrı olarak Google’ın Pixel donanım grubu tarafından çalışıyor. Insider’ın raporuna göre, yakında çıkacak olan yeni Google saati – Google’ın buna gerçekten bir “Pixel Watch” diyip adlandırmayacağı henüz belli değil – Pixel telefonların Android için yaptığı rolün hemen hemen aynısını yapacak: Hem tüketiciler hem de donanım Google’ın yazılımının gerçekten neler yapabileceğini gösterir. Cihazın bir Fitbit’ten daha pahalıya mal olması ve Apple Watch ile daha doğrudan rekabet etmesi bekleniyor.

Saat, adım sayma ve kalp atış hızı monitörü de dahil olmak üzere temel fitness izleme özelliklerine sahip olacak ve Google’ın yeni saat piyasaya çıktığında Wear OS‘ye (kod adı “Nightlight” olan) bir Fitbit entegrasyonunu başlatmaya çalıştığı bildiriliyor.

Google şu anda Wear OS 3 ile akıllı saat platformunun en son yeniden icat edilmesinin ortasında. Wear OS’nin (veya Android Wear’ın) önceki sürümlerinden farklı olarak, Wear OS 3, Samsung ile bir ortaklık olarak geliştirildi ve Tizen platformunu Google’ın kendi platformuyla birleştirdi. Ancak şu ana kadar Wear OS 3, yalnızca Samsung’un Google’ın hizmet ve uygulamalarının çoğundan kaçınan yeni işletim sisteminin büyük ölçüde özelleştirilmiş bir sürümünü çalıştıran Samsung Galaxy Watch 4’te piyasaya sürüldü.

Bir 2019 raporuna göre, Google geçmişte neredeyse bir “Pixel Watch”a sahipti. 2017’de piyasaya sürülen LG Watch Sport ve LG Watch Style’ın aslında Pixel markasının bir parçası olarak pazarlanması gerekiyordu, ancak bir çalışan Insider’a Google donanım patronu Rick Osterloh’un her iki cihazın da çıkış yaptıklarında şirketi etkilemediğini söyledi.

Bununla birlikte, Google yapımı bir akıllı saatin haberi tam bir sürpriz değil. Osterloh, bu yılın başlarında, Google’ın Fitbit’i satın almasının hala “entegrasyonun oldukça erken” olduğunu belirterek, şirket içi bir Wear OS giyilebilirliğinin ufukta olduğunu söyledi. Osterloh, “onların [Fitbit ekibinin] gelecekte Wear OS’de giyilebilir cihazlar geliştirdiğini göreceksiniz”, ekibin zaten “bunun için çok çalıştığını” belirtti.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...