Google ve SpaceX, Starlink projesi için ortak olacak

Elon Musk’ın öncülüğünde kurulan uydu internet hizmeti servisi Starlink, uzaya bugüne kadar onlarca uydu gönderdi ve hala göndermeye de devam ediyor. Bu çığır açan hizmet, haliyle diğer büyük teknoloji şirketlerinin de dikkatini çekmiş durumda. Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden Google ise bu konu hakkında ilk adımı atan şirket oldu. Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre 13 Mayıs Perşembe günü uydu internet hizmeti Starlink‘i, Google‘ın bulut altyapısına bağlamak için SpaceX ile iş birliği yaptığı duyurulmuş oldu.

Google sunucuları uzaya bağlanıyor

Google ve SpaceX, ortak basın açıklamasında sunacakları hizmet hakkında çeşitli bilgiler verdi. Şirketlerin planlamasına göre uzaydan internet hizmeti bu yılın ikinci yarısında kurumsal bulut müşterileri kullanmaya başlayabileceği duyuruldu.

Bu ortaklık kapsamında, Google veri merkezlerine bugüne kadar yörüngeye fırlatılan 1.500’den fazla Starlink uydusundan dünyanın çeşitli konumlarına, düşük gecikmeli ve güvenilir veri iletimi sağlanacak. Bunun gerçekleşebilmesi için çeşitli yer istasyonları kurulacak. Başlangıç olarak New Albany, Ohio veri merkezine kurulacak olan yer istasyonu, Starlink uydularıyla doğrudan bağlantı sağlayacak.

Yapılan ortaklıkla ilgili açıklamalarda bulunan Google Cloud‘un altyapıdan sorumlu kıdemli Başkan Yardımcısı Urs Hölzle, “Dünyanın çeşitli yerlerine dağılmış kuruluşların, ekiplerini çalışabilir durumda tutmak için ihtiyaç duydukları kritik hizmetlere sorunsuz, güvenli ve hızlı erişime sahip olmalarını sağlamak için SpaceX ile ortaklık yapmaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz.” şeklinde ifadelerde bulundu.

SpaceX cephesinden ise şirket Operasyon Direktörü Gwynne Shotwell, “Starlink’in yüksek hızlı, düşük gecikmeli geniş bantını Google’ın altyapısı ve yetenekleriyle birleştirmek, küresel kuruluşlara modern, güvenli ve hızlı bağlantıyı sağlıyor. Ayrıca işletmelere, kamu sektörü kuruluşlarına ve dünya çapında faaliyet gösteren diğer birçok gruba bu erişimi sağlayabilmek için Google ile çalışmaktan gurur duyuyoruz.” dedi.

Google Cloud ve Starlink tarafından kurumsal müşterilere sunulan bu yeni özelliğin 2021’in ikinci yarısında kullanıcılara sunulması bekleniyor.

Yapılan işbirliği aslında sürpriz bir durum değildi. Çünkü Google, uydularının ve diğer teknolojilerin geliştirilmesinde katkıda bulunmak için 2015 yılında SpaceX’900 milyon dolar yatırım yapmıştı. Fakat SpaceX’in ortaklık yapacağı tek şirket Google değil. Microsoft‘un, Ekim ayında SpaceX’in ağını Azure bulut hizmetine bağlama plani bulunuyor.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Diğer yazılarımıza aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...