Google ve Microsoft ABD hükümetine yardım edecek!

Apple, Google ve Microsoft gibi teknoloji şirketleri, Çarşamba günü Beyaz Saray’da Başkan Joe Biden ile yaptığı görüşmenin ardından ABD siber güvenliğini destekleme sözü verdi. Taahhütler şirkete göre değişiyor, ancak siber altyapıya milyarlarca dolar harcamaktan tedarik zinciri yardımı ve eğitim sunmaya kadar pek çok alanda etkili olanacağı açıklandı.

Çarşamba günkü teknoloji CEO’larıyla yapılan yüksek profilli toplantı, ABD devlet kurumlarına ve Koloni Boru Hattı gibi enerji altyapısına yönelik büyük siber saldırıların hemen ardından geldi. Bu toplantılarla beraber Amerika Birleşik Devletleri’nin özel şirketlere daha çok iş yapma potansiyelinin olduğu da ortaya çıktı.

Google

Google ve diğer teknoloji devlerinden 10 milyar dolar!

Biden Çarşamba günkü toplantısında, “Gerçek şu ki, kritik altyapımızın çoğu özel sektöre ait ve işletiliyor ve federal hükümet bu zorluğu tek başına karşılayamaz.” dedi.

Apple, yeni güvenlik eğitimleri, olay müdahalesi ve güvenlik açığı düzeltmesi sağlamanın yanı sıra “çok faktörlü kimlik doğrulamanın toplu olarak benimsenmesini sağlamak” için tedarikçileriyle birlikte çalışacağını duyurdu. Amazon, tüm Amazon Web Services hesap sahiplerine ücretsiz olarak çok faktörlü bir kimlik doğrulama cihazı sunmayı ve şirketin tüm çalışan güvenliği farkındalık eğitimlerini ücretsiz olarak halka sunmayı planlıyor.

Google

Google, ABD siber güvenliğini ve yazılım tedarik zincirini güçlendirmek için önümüzdeki beş yıl içinde 10 milyar dolardan fazla harcayacağını söyledi. Google ayrıca, şirketin Kariyer Sertifikası programı aracılığıyla 100.000’den fazla Amerikalıyı veri analitiği ve BT desteği konusunda eğitme sözü verdi. Microsoft, Google ile benzer vaatlerde bulunarak beş yıl içinde 20 milyar dolar yatırım yapacağını söyledi.

Çarşamba günkü toplantıya Alphabet CEO’su Sundar Pichai, Amazon CEO’su Andy Jassy, ​​Apple CEO’su TIm Cook, IBM Başkanı ve CEO’su Arvind Krishna ve Microsoft CEO’su Satya Nadella’nın yanı sıra enerji ve eğitim gibi diğer sektörlerden temsilciler katıldı.

ABD Hükümeti siber saldıralar açısından her ne kadar tecrübeli ve iyi durumda olsa da gelecekteki savaşların bu alanlarda olacağı varsayılırsa teknoloji şirketleri ile çalışması akıllıca olarak yorumlanıyor.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Tesla Tırı “Tesla Semi” Neden Bir Türlü Çıkamadı?

2017'de Tesla'nın tırı için üretime başlamayı planladığı açıklandı. Bu aracın hiçbir zaman özel sürücülere satılması amaçlanmamıştı, bunun yerine mallarını taşımak için daha çevre dostu...

Bitcoin Enerji Tüketimi Rekor Seviyede Düştü!

Haziran ayında bir düşüş yaşadıktan sonra, Bitcoin fiyatı o kadar düşük kaldı ki, blok zincirinin büyük elektrik kullanımını benzer şekilde düşmeye zorladı. Dijital para...

League Of Legends: Yeni Yıldız Muhafızı Kostümleri Gün Yüzüne Çıktı!

Nilah'ın gelişiyle birlikte, yeni bir Yıldız Muhafızı seti en popüler kostüm serilerinden birinde Dünya'yı korumaya devam edecek. Riot Games, League of Legends'ın en yeni alt...