Google Üzerinden Dolandırıcılık: 148 Milyon Dolar!

Google, paranızı çalmayı amaçlayan sahte bir Hedef hediye kartı bakiye denetleyicisi için göze çarpan bir reklamı istemeden onayladı.

r/assholedesign’daki bir Reddit kullanıcısı, Google’da mobil cihazlarda “Hedef hediye kartı bakiyesi” araması yaparken bu hatayı fark etti ve ilk sonucun “Hediye Kartı Bakiyesini Kontrol Et – Hedef” başlıklı bir reklam olduğunu gördü. Yalnızca site Hedef değil – aslında “bristolhirevan” adlı bir site. Reklamın açıklaması, hediye kartı bakiyenizi “hemen” kontrol etmenize izin vereceğini ve ayrıca “ihtiyaçlarınıza uygun tüm hediyeleri” sunduğunu söylüyor – durum böyle olunca reklam pek çok kişiyi cazip ediyor.

Gerçek Target sitesi hediye kartı bakiyenizi kontrol etmek için oturum açmanızı gerektirse de, bu sahte site bunu yapmazken arayüzü kesinlikle gerçek gibi görünüyor. Bunun yanı sıra, web sayfasıyla ilgili yanlış olan tek şey, hala “bristolhirevan” etki alanına sahip olan URL’dir. Gerçekten aceleniz varsa, yanlışlıkla hediye kartınızın numarasını ve güvenlik kodunu buraya girerek kartın çalınmasına neden olabilirsiniz. Türkiye’de pek yaygın olmasa da ABD ve Avrupa’da sıkça kullanılan bu kartlar, kişilerin dolandırılmasına sebebiyet veriyor.

Google

Google Dolandırıcılığı Bilmeden Onayladı

Hediye kartı dolandırıcılığı artıyor gibi görünüyor. Geçen yıl, Federal Ticaret Komisyonu (FTC), hediye kartı dolandırıcılığı kurbanlarının 2021’in ilk dokuz ayında toplam 148 milyon dolar – 2020’nin tamamından fazla – toplam 148 milyon dolar kaybettiğini bildirdi. Veriler, insanların geçen yıl 35 milyon dolarlık Target hediye kartlarıyla dolandırıldığını gösteriyor; bu, diğer herhangi bir hediye kartı markasının iki katından fazla.

FTC tarafından belirtildiği gibi, hediye kartı dolandırıcılığı genellikle telefon üzerinden gerçekleşir ve dolandırıcı Google veya Amazon gibi bir şirketin (hatta federal bir kurumdan birinin) çalışanı gibi davranarak kurbandan ödeme yapmasını talep eder. Ödemeyi de hediye kartı şeklinde yapabileceğini belirtir. Bununla birlikte, bunun gibi sahte bakiye denetimi siteleri genellikle görünürde gizlenir – görünüşe göre Google’daki reklamlar olarak bile.

Bleeping Computer tarafından hazırlanan 2020 tarihli bir rapor, Target hediye kartı bakiye kontrol sayfalarının kimliğine bürünen sitelere dikkat çekiyor ve Target’in aslında dolandırıcıların kopyalayabileceği en popüler sitelerden biri olduğuna dikkat çekiyor.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Kaynak: The Verge

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Her Bütçeye Uygun En İyi Akıllı Saat Modelleri

Akıllı saatler, genel olarak bildirimleri cebimizdeki telefonu çıkartmadan hemen kolumuzdan bakabilmemiz için kullanılıyor. Tabii birçok marka saatlerine veya bilekliklerine bunun yanında başka özellikler de...

Elon Musk’ın Sahip Olduğu Tüm Şirketler

Elon Musk içinde bulunduğumuz dönemin ayrılamaz bir parçası ve muhtemelen gelecek kuşaklar için ders kitaplarında görünecek bir yüz. 21. yüzyılın en büyük iş adamı...

Apex Legends Mobile iOS ve Android Platformları Üzerinde Yayınlandı!

Uzun ve dolambaçlı bir yol oldu ama sonunda "Apex Legends" mobil versiyonuyla karşınızda ve hemen şimdi indirilebilir durumda! Hem iOS hem de Android kullanıcıları...