Google Haritalar’a önemli Covid-19 güncellemeleri geliyor

Teknoloji devi Google‘ın bünyesinde barındırdığı Haritalar uygulaması, 1 yıldan daha uzun süredir hayatlarımızı etkileyen Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında, kullanıcılarına kolaylık getirecek pandemiyle ilgili bölümler ekledi. Bu bölümler, kullanıcılara pandemi sürecinde oldukça kolaylık sağlayacak. Peki Google Haritalar’a yeni gelen özellikler neler? Detayları yazımızda sizin için derledik.

Covid-19 salgını başladığından beri, teknoloji devleri kullanıcıların işine yarayacak araçlar geliştirmek için çeşitli çalışmalar yaptı. Bu konuda önde gelen firmalardan Google, bünyesinde barındırmış olduğu Haritalar uygulamasına pandemiyle alakalı bazı özel bölümleri kullanıma sundu.

Google Haritalar’a “yakınımdaki aşılar” seçeneği

Haritalar uygulamasındaki Covid-19 aşısı seçeneği

Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında aşılama çalışmaları tüm dünya genelinde başlamasıyla birlikte kullanıcılar erişebileceği aşıları aramaya başladı. Bu konu hakkında adım atan Google, Haritalar’a kullanıcıların aşı olabileceği yerleri görebilmelerini sağlayacak bir özellik geliştirmeye başladı. “Yakınımdaki aşılar” özelliği ilk olarak ABD’nin Arizona, Louisiana, Mississipi ve Teksas eyaletlerinde kullanıma başlayacak.

Haritalar kullanıcıları, aşı olmak için randevu almalarına veya aşı merkezlerine sevk edilmelerinin gerekip gerekmeyeceğini, aşının belirli nüfus gruplarıyla sınırlı olup olmadığını da bu özellik sayesinde öğrenebilecekler. Bunun yanı sıra aşının mobil bir noktada bulunup bulunmadığı da Haritalar uygulamasında gözükecek.

Uygulamanın Android sürümündeki arama kısmında daha önceden “Burada arayın” ifadesi yer alıyordu. Bugün itibariyle artık “Covid-19 aşılarını arayın” cümlesi uygulamada ön planda tutulacak. Kullanıcılar Haritalar uygulamasını açtığı andan itibaren arama çubuğundaki kısımdan Covid-19 aşısı olabilecekleri yerleri kolaylıkla bulabilecekler.

Google, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada “Kullanıcıların Covid-19 aşıları hakkında doğru ve zamanında bilgi bulmalarına yardımcı olmak için, arama kısmındaki bilgi panellerimizi 40’tan fazla ülke ve birçok dili kapsayacak şekilde genişlettik.” şeklinde ifadelerde bulundu.

Bunun yanı sıra kullanıcılar bulundukları bölgelerdeki Covid-19 vaka oranlarını da doğrudan Haritalar uygulamasından bakarak gerekli tedbirleri alabilecekler.

Google Haritalar uygulamasının geliştirmiş olduğu bu özellik sayesinde kullanıcılar Covid-19 aşılarına erişebilecekler ve riskli bölgeleri harita üzerinden görebilecekler.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Diğer yazılarımıza aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Fiat Egea Sedan 2022 Fiyat Listesi

Türkiye'de otomobil fiyatları bir hayli yükselmiş durumda. 300.000 Türk Lirası altında sıfır otomobil kalmayan günümüzde birincil tercih genellikle Fiat Egea'dan yana oluyor. Geniş iç...
00:05:01

Eyfel Kulesini Satan Adam: Kont Victor Lustig Kimdir?

Dolandırıcılık teknolojinin de gelişmesiyle giderek arttı ve insanları dolandırmak artık çok daha kolay hale geldi. Öyle ki teknolojiden anlamayan insanlar dolandırıcı insanların bir...

Bilim İnsanları Robotlara Gülmeyi Öğretiyor!

Yapay Zeka, hayal edilemeyecek kadar karmaşık görevleri başarabilir. Bundan dolayı bilim insanları robotlara gülmeyi öğretiyor. Kyoto Üniversitesi'ndeki bilim insanları, bir robota bir insanla konuşurken...