Ford Yeni Elektrikli Motoru ile Sahneye Çıktı

Ford, Mustang Mach-E’nin GT versiyonuna güç verene dayalı bir elektrikli crate motoru satmaya başladı. “Eluminator e-crate motoru” 281 beygir gücü, 317 pound-feet tork üretiyor ve 3.900 dolara mal oluyor.

Bu motor, Ford’un akü sistemleri, motor kontrolörleri ve invertörler gibi satmayı planladığını ve bunların tümünün içten yanmalı motorlu araçların tamamen elektrikli aktarma organları ile güçlendirilmesini kolaylaştıracağını söylediği bir dizi EV yapı taşının sadece ilki. Şu anda, bu tür dönüşümler çoğunlukla, tedarik zincirindeki her türlü rastgele yerden parçaları bir araya getiren özel mağazalar ve hobiler ile sınırlı kalıyor.

Ford elektrikli motoru ile dikkat çekti

Yeni motoru tanıtmak için Ford, Las Vegas’taki Özel Ekipman Pazarı Birliği (SEMA) ticaret fuarına getirdiği 1978 F-100 kamyonetinin tek seferlik tamamen elektrikli bir versiyonunu yaptı. Satış sonrası tedarikçiler ve özel imalatçılar için yıllık bir vitrin, ancak giderek otomobil üreticilerinin elektrikli araç alanındaki bazı çılgın fikirleri kızıştırdığı bir yer haline geliyor – Ford’un gösteriye altı vitesli manuel şanzımanlı tamamen elektrikli bir Mustang’i getirmesi de yabancı basın da oldukça olay olmuştu.

Ford

Elektrikli F-100, toplam 480 beygir gücü ve 634 pound-feet tork için iki e- crate motoruna sahiptir – en üst düzey Mustang Mach-E GT Performance ile aynı – tümü klasik Ford kamyon stilinde tekrardan ortaya atıldı. Kamyonun ön panelinde aynı 15 inçlik dikey dokunmatik ekranın yanı sıra aynı 10,2 inç sürücü ekranına sahip olduğu için iç mekan da Mach-E’den cddi benzerlikler taşıyor diyebiliriz. Elektrikli F-100’ün kaputun altında bir ön bagajı bile var.

Eski ve yeninin muhteşem bir karışımı olmasına rağmen sadece tek bir tane üretilen bu kamyonet ne yazık ki satışa da sunulmayacak. Ancak Ford, piyasaya daha fazla elektrikli aktarma organı bileşeni getirme sözünü yerine getirirken, aynı tarzda daha fazla özel yapım ve güçlendirmenin kapısını açacak. Otomobil piyasasının günden güne elektrikliye kayması da tüm bunların nedeni olarak gösterilebilir.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...