Ford ve Volkswagen Ortaklığından Yeni Elektrikli Otomobil Üretimi!

Otomotiv sektörünün devlerinden Ford ve Volkswagen, elektrikli otomobil üretimi için ortaklık kuruyor! Nasıl bir model üretilecek?

Volkswagen, geçtiğimiz pazartesi günü yaptığı açıklamada, Ford ile elektrikli araç işbirliğini genişlettiğini ve Avrupa pazarı için ikinci bir Ford modeli için EV mimarisini sağlama konusunda anlaşmaya vardığını söyledi.

Volkswagen, Ford İçin Elektrikli Otomobil Mimarisi Yapacak

Elektrikli Otomobillerde Kullanılan MEB Mimarisi

Ford ve VW, elektrifikasyon ortaklığını genişlettiklerini ve ilkinin VW’nin MEB platformuna dayalı ikinci bir elektrikli otomobil çıkaracağını duyurdu. Birkaç yıl önce Ford ve VW, Avrupa’da bir elektrikli otomobil piyasaya sürmek için birincisinin MEB elektrikli araç platformunu kullanacağı ilginç bir ortaklık duyurmuştu.

Daha sonra aracın 2023‘te gelecek bir crossover olacağını öğrendik. Görünüşe göre Ford’un VW platformunda ikinci bir elektrikli araç üretme seçeneği her zaman vardı ve şimdi bu seçeneği kullandılar.

VW duyuruyu bir basın açıklamasında yaptı:

Ford Motor Company ve Volkswagen Grubu, e-mobilite ortaklıklarını genişletiyor. Ford, Avrupa pazarı için MEB platformuna dayalı başka bir elektrikli model üretmeyi planlıyor. Otomobil üreticisi ayrıca planladığı MEB hacmini altı yıllık bir zaman diliminde iki katına çıkararak 1,2 milyon adede çıkaracak. Anlaşma, e-mobilite, ticari araçlar ve otonom sürüşü içeren Volkswagen ve Ford arasındaki stratejik ittifakın bir parçası olarak imzalandı. Açık araç platformu olarak tasarlanan MEB (Modular Electric Toolkit), otomobil üreticilerinin portföylerini hızlı ve uygun maliyetli bir şekilde elektriklendirmesine olanak tanıyor.

EV Araçlar İçin Ford-VW Ortaklığı

Ford ve Volkswagen ilk olarak 2019’da elektrikli ve otonom araçlar konusunda geniş bir işbirliğini duyurdu. Ortaklık, o zamandan beri içten yanmalı ticari araçlar konusundaki ortak çabaları ve Volkswagen’in Ford destekli kendi kendine sürüş girişimi olan Argo AI’ya 2,6 milyar dolarlık yatırımını içerecek şekilde genişledi.

Tarihsel olarak, iki küresel otomobil üreticisinin bu derinlikte işbirliği yapması çok sıra dışı. Ancak, otomobil üreticileri daha yüksek otomasyon seviyelerine sahip sıfır emisyonlu araçlara geçiş için gereken maliyetler ve kaynaklarla boğuştukça, bu tür işbirlikleri son yıllarda daha yaygın hale geldi.

Volkswagen’in EV mimarisini kullanan ilk Ford modeli, gelecek yıl sevkiyata başlaması beklenen elektrikli bir crossover SUV olacak. Ford, planlanan ikinci modelle ilgili ayrıntıları henüz açıklamadı.

Her ikisi de Ford’un Almanya, Köln’deki üretim kompleksinde üretilecek.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Tesla Tırı “Tesla Semi” Neden Bir Türlü Çıkamadı?

2017'de Tesla'nın tırı için üretime başlamayı planladığı açıklandı. Bu aracın hiçbir zaman özel sürücülere satılması amaçlanmamıştı, bunun yerine mallarını taşımak için daha çevre dostu...

Bitcoin Enerji Tüketimi Rekor Seviyede Düştü!

Haziran ayında bir düşüş yaşadıktan sonra, Bitcoin fiyatı o kadar düşük kaldı ki, blok zincirinin büyük elektrik kullanımını benzer şekilde düşmeye zorladı. Dijital para...

League Of Legends: Yeni Yıldız Muhafızı Kostümleri Gün Yüzüne Çıktı!

Nilah'ın gelişiyle birlikte, yeni bir Yıldız Muhafızı seti en popüler kostüm serilerinden birinde Dünya'yı korumaya devam edecek. Riot Games, League of Legends'ın en yeni alt...