Ford ve GM Kendi Çipini Üretecek

The Wall Street Journal’ın ilk bildirdiğine göre Ford, araç üretimini büyük ölçüde etkileyen bilgisayar çipi sıkıntısının yaşandığı bir yılda çip üreticisi GlobalFoundries Inc. ile bir işbirliği yaptığını duyurdu. Ford ve GM bu soruna çözüm getirmeye çalışırken diğer markalar da uğraşıyor.

Ford’un bağlayıcı olmayan anlaşmayla ilgili basın açıklaması ayrıntılara ışık tutmuyor ancak “Amerika Birleşik Devletleri’nde yarı iletken üretimini ve teknoloji gelişimini ilerletme planlarından” bahsediyor. Herhangi bir tesis kurma taahhüdünde bulunmadan iki şirket, “otomotiv endüstrisini desteklemek için genişletilmiş yarı iletken üretim fırsatlarını keşfedeceklerini” söylüyor. Günün ilerleyen saatlerinde düzenlenen bir etkinlikte konuşan GM CEO’su Mark Reuss, şirketinin Qualcomm, TSMC ve diğerleri gibi birçok yarı iletken ortakla birlikte yeni çipler geliştirmek için çalıştığını söyledi.

Ford ve GM Kendi Çipini Üretiyor!

Ford’un araca gömülü yazılım ve kontrollerden sorumlu Başkan Yardımcısı Chuck Gray, WSJ’ye “ürün performansımızı ve teknoloji bağımsızlığımızı aynı anda gerçekten artırabileceğimizi hissediyoruz” dedi. GlobalFoundries, TrendForce’a göre 2009 yılında AMD’den ayrılarak TSMC, Samsung ve UMC’nin ardından dünyanın dördüncü en büyük yarı iletken üreticisi haline geldi. AMD, Qualcomm ve hatta Samsung gibi diğer şirketler için çip üretiyor. Şirket geçen ay halka açıldı ve CEO’su o sırada çip arzının 2023’e kadar tükendiğini söyledi.

Otomobil endüstrisinin çiplere olan talebi, araçlarda yeni teknolojilere uyum sağlamak için son yıllarda arttı. Ancak, birçoğu daha eski, daha ucuz teknolojiye güveniyor ve Apple veya Nvidia gibi bir şirketten daha küçük siparişler veriyor. Pandemi ile ilgili tedarik zinciri sorunlarını ve önemli bir fabrikada yangını atın ve yıllarca sürebilecek bir durumunuz var.

Çip sıkıntısı, iyileşmeden önce muhtemelen daha da kötüleşecek
Ford CEO’su Jim Farley, Mayıs ayında elektrikli F-150’yi duyurduktan sonra, çip kıtlığını giderme planının doğrudan gitmeyi içerdiğini söyledi ve şimdi bunun nasıl göründüğünü görüyoruz.

Bu yatırımı desteklemek için yönetimden çeşitli teşvikler almak için, ABD’de üretim yapmak için bir dizi çip üreticisi ve dökümhaneden büyük bir baskı var. Bütün bunlar hala 10 yıl geçmiş gibi görünüyor. Bugünkü chip kıtlığını nasıl çözersiniz? Sadece bekleyecek misin, yoksa atabileceğin adımlar var mı?

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...