Ford, Elektrikli Otomobiller İçin Bütçesini Genişletiyor

Ford, geleceğin teknolojilerinden olan elektrikli otomobiller için bütçesini genişletme kararı aldı!

Şirket, elektrikli ve otonom araçlara 30 milyar dolar harcayacağını daha önce açıklamıştı.

Ford, Elektrikli Otomobillere Daha Fazla Yatırım Yapacak

Bloomberg’e göre Ford, elektrik geleceği için işini yeniden düzenlemek için 20 milyar dolar ekstra olarak harcayacak. Otomobil üreticisi ayrıca daha fazla yatırım çekmek için EV işlerinden bazılarını özel bir satın alma şirketi (SPAC) olarak bırakıp bırakmamayı düşünüyor. Ford daha önce 2025 yılına kadar elektrikli ve otonom araç geliştirmeye 30 milyar dolar harcayacağını belirtmişti.

Ford’un, fabrikalarını gazla çalışan araçtan elektrikli araç üretimine dönüştürmeyi ve daha fazla mühendis işe almayı içerecek olan yeniden yapılanma için eski Apple ve Tesla yöneticisi Doug Field’ı görevlendirdiği bildiriliyor.

Otomobil endüstrisi, dünyanın en değerli otomobil üreticisi ve en çok elektrikli otomobil satıcısı olan Tesla’ya yetişmek için mücadele ederken Ford, rakiplerine karşı yüksek bahisli bir yarışa giriyor. Ford, her yıl Tesla’nın tüm üretiminden daha fazla F serisi kamyonet satarken, yatırımcılar Elon Musk‘ın tamamen elektrikli bir gelecek vizyonunu önemli ölçüde daha yüksek bir hisse fiyatı ve şirketinin beklentileri hakkında daha fazla güvenle ödüllendirdi.

Ford CEO’su Jim Farley, şirketinin rekabet edebileceğini göstermek için bu anlatıyı değiştirmeye çalışıyor. Ford kısa süre önce, yaklaşmakta olan elektrikli kamyonet F-150 Lightning‘in üretimini iki katına çıkardığını ve 2023 yılına kadar yılda 200.000 adede ulaşacağı beklentisiyle Mustang Mach-E‘nin üretimini üçe katladığını duyurdu. Ford’un elektrikli teslimat minibüsü, E-Transit de bu yılın başlarında satışa çıkıyor.

Zamanında sevkiyata başladıkları sürece Ford, piyasada elektrikli kamyoneti olan tek otomobil üreticisi olarak Rivian ve GMC‘ye katılacak. Tesla’nın uzun zamandır vaat ettiği Cybertruck gelecek yıla ertelendi ve CEO Elon Musk, şirketinin 2023 yılına kadar üretime başlamayacağını söyledi.

CEO Farley, sadece EV’lere geçişte değil, birçok açıdan Tesla’yı taklit etmeye başladı. Şirket, Ford Plus adını verdiği bir iş planının arkasında toplanıyor ve Tesla’lar gibi tamamen ağa bağlı ve kablosuz olarak güncellenebilen daha fazla araba yaratmayı planlıyor. Ford ayrıca Google’ın Android’inin 2023’ten itibaren “milyonlarca” otomobilinde bilgi-eğlence sistemlerine güç sağlayacağını söyledi.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Tesla Tırı “Tesla Semi” Neden Bir Türlü Çıkamadı?

2017'de Tesla'nın tırı için üretime başlamayı planladığı açıklandı. Bu aracın hiçbir zaman özel sürücülere satılması amaçlanmamıştı, bunun yerine mallarını taşımak için daha çevre dostu...

Bitcoin Enerji Tüketimi Rekor Seviyede Düştü!

Haziran ayında bir düşüş yaşadıktan sonra, Bitcoin fiyatı o kadar düşük kaldı ki, blok zincirinin büyük elektrik kullanımını benzer şekilde düşmeye zorladı. Dijital para...

League Of Legends: Yeni Yıldız Muhafızı Kostümleri Gün Yüzüne Çıktı!

Nilah'ın gelişiyle birlikte, yeni bir Yıldız Muhafızı seti en popüler kostüm serilerinden birinde Dünya'yı korumaya devam edecek. Riot Games, League of Legends'ın en yeni alt...