Ford Tamamlanmamış Çipsiz Araçlarını Satışa Sundu!

Automotive News’in bir raporuna göre, Ford yakında arka klima ve ısıtma kontrollerine güç veren çipler olmadan bazı Ford Explorer’ları satmaya ve dağıtıma çıkarmaya başlayacak. Bunun yerine otomobil üreticisi, eksik yarı iletkenleri bir yıl içinde bayilere gönderecek ve bayiler satın aldıktan sonra müşterilerin araçlarına takacaklar.

Ford sözcüsü Said Deep, yabancı kaynaklara ısıtma ve klimanın ön koltuklardan kontrol edilebileceğini ve arka kontrolleri olmayan bir araç satın almayı seçen müşterilerin fiyat indirimi alacağını söyledi. Deep’e göre Ford, bunu yeni müşterilere daha hızlı getirmenin bir yolu olarak uygulamaya koyacak ve bu değişiklik sadece geçici.

Ford, Çipsiz Araçları Bayilere Gönderiyor

Otomobil üreticisi, geçen yıl bayilere kısmen tamamlanmış, sürülemeyen araçları göndermeyi planlamıştı, ancak şimdi araçlar hem sürülebilir hem de satılabilir olacak. Automotive News’in belirttiği gibi, Ford’un kararı, fabrika arsalarını dolduran kısmen tamamlanmış araçları hareket ettirme girişimi olarak geliyor. Geçen ay, yüzlerce yeni Ford Bronco, Ford’un Michigan Montaj Fabrikası yakınlarındaki karla kaplı alanlarda boş boş otururken görüldü ve bunların hepsi çiple ilgili kurulumları bekliyor.

Diğer birçok şirket gibi Ford da çip sıkıntısının getirdiği kısıtlamalarla boğuşuyor. Yarı iletken eksikliği Ford’u geçen yıl (ve bu ayın başlarında bir kez daha) popüler F-150’nin üretimini azaltmaya zorladıktan sonra, müşterilere otomatik start-stop olmadan kamyoneti satın alma seçeneği sunmaya başladı. Ford, etkilenen sahiplerine karşılığında 50 dolarlık bir kredi verdi.

Diğer otomobil üreticileri de GM’nin kablosuz şarjı, HD radyoları ve bazı kamyonetlerin daha verimli çalışmasını sağlayan bir yakıt yönetim modülünü bırakmasıyla çip sıkıntısı nedeniyle fedakarlık yapmak zorunda kaldı. Tüm bunlar olurken Tesla, USB bağlantı noktası olmayan bazı arabaları sattı ve daha sonraki bir tarihte kurulabilir hale getirdi. Cadillac, 2022 Escalade modelinde eller serbest sürüş özelliğini değiştirdiği için lüks otomobiller de sıkıntıdan muaf değil.

Kısacası çip krizi Dünya genelindeki tüm otomobil üreticilerini etkiledi, sadece otomobil üreticilerini değil daha pek çok teknolojik cihaz üreten firmayı da etkiledi.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Tesla Tırı “Tesla Semi” Neden Bir Türlü Çıkamadı?

2017'de Tesla'nın tırı için üretime başlamayı planladığı açıklandı. Bu aracın hiçbir zaman özel sürücülere satılması amaçlanmamıştı, bunun yerine mallarını taşımak için daha çevre dostu...

Bitcoin Enerji Tüketimi Rekor Seviyede Düştü!

Haziran ayında bir düşüş yaşadıktan sonra, Bitcoin fiyatı o kadar düşük kaldı ki, blok zincirinin büyük elektrik kullanımını benzer şekilde düşmeye zorladı. Dijital para...

League Of Legends: Yeni Yıldız Muhafızı Kostümleri Gün Yüzüne Çıktı!

Nilah'ın gelişiyle birlikte, yeni bir Yıldız Muhafızı seti en popüler kostüm serilerinden birinde Dünya'yı korumaya devam edecek. Riot Games, League of Legends'ın en yeni alt...