FBI Sizi Gerçekten Dinliyor Olabilir mi? İşte Detaylar!

İnternette yıllardır dönen birden çok meme var. Bunlardan en popüler olanlarından bir tanesi de FBI’ın insanları dinlediği ve takip ettiği yönünde olan konseptler. Şakayla karışık da olsa insanlar bundan zaman zaman etkilenip kendilerine “Acaba böyle bir şey gerçekten mümkün mü?” diye soruyor olabilir. Gelin sorunuza yakından bir göz atalım; FBI sizi gerçekten dinliyor olabilir mi?

FBI Sizi Gerçekten Dinliyor Olabilir mi? FBI’ın İşi Nedir?

FBI veya tam adıyla Federal Bureau of Investigation, aslında Türkiye’de sanıldığı gibi bir kuruluş değil. Şöyle ki FBI ile alakalı gördüğümüz tüm meme’ler, ABD merkezli olup oradan uyarlamadır. Temelde baktığımızda Federal Bureau of Investigation veya FBI, Amerika Birleşik Devletleri’nin federal polisidir.

ABD sınırları içerisinde kısmen feodel bir yapı bulunduğu için eyaletten eyalete yasalar değişebilmektedir. Fakat tüm eyaletlerde geçerli olan bazı kanunlar vardır, bunların çiğnenmesi veya yerel güçlerin boyunu aşan suçlarda olaya FBI dahil olmaktadır.

Sonuç olarak ABD polisinin gerekli evraklar ve izinlerden sonra ABD vatandaşlarını dinleyebilmesi veya gözetleyebilmesi muhtemelen olasıdır. Fakat Türkiye’de herhangi bir vatadanşı dinleyebilecek yetkileri bulunmamaktadır, ayrıca görev alanlarından da bir hayli uzakta bulunmaktayız.

FBI Dinlemiyorsa.. Kim Dinliyor?

İnternet geek’leri meme üretme konusunda zaman zaman ısrarcı olabiliyorlar ve eğer belli bir kesim gülüp eğleniyorsa içeriğin ne kadar doğru olduğu pek de mühim değil. Fakat FBI esprilerindeki özneyi düzenlememiz gerekirse, bizi kimler dinliyor olabilir. Sanırım bu soruya benzer bir pencereden bakarsak cevap Amerika Birleşik Devletleri’nin gizli servisi CIA (Central Intelligence Agency) olabilir.

FBI’ın bütçesinin çok daha üstünde bir desteğe ve donanıma sahip olan CIA, sınır ötesi operasyonların yanı sıra “iddialara” göre pek çok gelişmiş dinleme ve gözetleme ekipmanına/yazılımına sahip. Bu bağlamda dinlenme meme’lerinde bizim için CIA, FBI’a göre daha gerçekçi bir seçenek.

Siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Fikirleriniz bizler için oldukça kıymetli!

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Bilim İnsanları Robotlara Gülmeyi Öğretiyor!

Yapay Zeka, hayal edilemeyecek kadar karmaşık görevleri başarabilir. Bundan dolayı bilim insanları robotlara gülmeyi öğretiyor. Kyoto Üniversitesi'ndeki bilim insanları, bir robota bir insanla konuşurken...

Intel ARC Ekran Kartları Hakkında Tüm Bilinenler

Intel, Arc ekran kartı serisi ile GPU oyununu devralmak istiyor ve çok açık bir şekilde NVIDIA'yı birincil hedefi olarak görüyor. Sabırla bu serinin 2022'nin...

Elektrikli Mercedes G-Class Hakkında Tüm Bilinenler

Tamamen elektrikli bir Mercedes-Benz G-Class veya G-Wagen'i çevreleyen dedikodu, 2018'de Detroit Otomobil Fuarı'nda başladı. Orada, o zamanlar Daimler AG'nin Yönetim Kurulu Başkanı olan Diether...