FBI Serverları Hacklendi!

Bilgisayar korsanları, Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) e-posta sunucularını hedef alarak, alıcılarının ilk kez Bleeping Computer tarafından bildirilen “gelişmiş bir zincir saldırısının” kurbanı olduklarını söyleyen binlerce sahte mesaj gönderdi. E-postalar başlangıçta, e-posta spam göndericilerini araştıran kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan The Spamhaus Project tarafından ortaya çıkarıldı.

E-postalar, sahte saldırıların arkasında Vinny Troia’nın olduğunu iddia ediyor ve ayrıca Troia’nın, Orange Is the New Black’in beşinci sezonunu sızdıran aynı kötü aktörler olan, kötü şöhretli hack grubu The Dark Overlord ile ilişkili olduğunu yanlış bir şekilde belirtiyor. Gerçekte Troia, NightLion ve Shadowbyte adlı iki karanlık web güvenlik şirketini yöneten önde gelen bir siber güvenlik araştırmacısıdır.

FBI

FBI Adına Sahte Mailler Atıldı!

Bleeping Computer tarafından belirtildiği gibi, bilgisayar korsanları 100.000’den fazla adrese e-posta göndermeyi başardılar ve bunların tümü Amerikan İnternet Numaraları Kayıt Defteri (ARIN) veritabanından silindi. Bloomberg tarafından hazırlanan bir rapor, bilgisayar korsanlarının FBI’ın halka açık e-posta sistemini kullandığını ve e-postaların daha meşru görünmesini sağladığını söylüyor. Siber güvenlik araştırmacısı Kevin Beaumont, e-postanın meşru görünümünü de onaylıyor ve başlıkların, Gmail’in doğrulanmış kurumsal e-postalara marka logolarını yapıştırmak için kullandığı sistemin bir parçası olan Etki Alanı Anahtarları Tanımlanmış Posta (DKIM) işlemi kullanılarak FBI sunucularından geldiğinin doğrulandığını belirtiyor.

FBI olaya bir basın açıklamasıyla yanıt verdi ve bunun “devam eden bir durum” olduğunu ve “etkilenen donanımın çevrimdışına alındığını” belirtti. Bunun dışında FBI, şu anda paylaşabileceği daha fazla bilgiye sahip olmadığını söylüyor.

Bleeping Computer’a göre, spam kampanyası muhtemelen Troia’yı karalama girişimi olarak yürütüldü. Troia, bir tweet’te saldırıyı “Pompompurin” adındaki bir kişinin başlatmış olabileceğini düşünüyor. Bleeping Computer’ın belirttiği gibi, aynı kişinin geçmişte benzer şekillerde Troia’nın itibarını zedelemeye çalıştığı iddia ediliyor.

Bilgisayar güvenliği muhabiri Brian Krebs tarafından hazırlanan bir rapor, Pompompurin’i olayla da ilişkilendiriyor – iddiaya göre kişi, saldırılar başlatıldığında kendisine bir FBI e-posta adresinden mesaj göndererek, “Merhaba onun ponponpurin. Bu e-postanın başlıklarını kontrol edin, aslında FBI sunucusundan geliyor.” KrebsOnSecurity, saldırının FBI’ın e-posta sistemlerindeki güvenlik açıklarını vurgulamayı amaçladığını iddia eden Pompompurin ile konuşma fırsatı bile buldu.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...