Facebook’tan/Meta’dan Elon Musk Hatası!

Kısa bir süre önce adını Facebook’tan Meta’ya çeviren şirket doğrulama konusunda ciddi bir hata yaptı. Elon Musk için 153.000 takipçisi olan bir Facebook hayran sayfasının Tesla Technoking’i temsil eden resmi sayfa olduğu doğrulandı – Facebook’un bu hatası kısa süre içinde fark edildi – ancak bu hikayeyi Pazartesi günü ilk kez yayınladıktan bir süre sonra sayfa erişilemez hale geldi. Facebook’un kaldırması veya sahiplerinin sayfayı kendilerinin kapatıp kapatmadığı henüz belli değil.

Yaşanan bu hadise herhangi bir dolandırıcılık ve sahtekarlık durumu içermiyor, çünkü sayfa açık bir şekilde “hayran sayfası” olduğunu açıklamarda belirtmişti.

Elon Musk

Elon Musk sayfası doğrulandı! Fakat sayfa ona ait değil?

Musk, erken dönem yatırımcısı olduğu Tesla Motors’dan bir Tesla Roadster otomobili 0001’e (üretim hattından çıkan ilk otomobil) sahiptir. Roadster, 220 mil menzile sahip bir akülü elektrikli spor otomobildir. Sayfayı açan kişi bu bilgiye sahip olmakla kalmayıp detaylara da ekleyerek kafaları bir nebze de olsa karıştırdı.

Şunu da belirtmekte fayda var: Sayfanın URL’si, pek resmi görünmeyen “resmi” – https://www.facebook.com/ElonMuskoffici – kelimesinin sonunu kesiyor.

Sayfanın ne zaman doğrulandığı belli değil. Facebook’un doğrulama kuralları, şirketin “Sayfanın veya profilin temsil ettiği tanınmış kişinin veya markanın gerçek varlığı olduğunu doğruladığını” belirtir. Facebook’ta doğrulanabilmek için, diğer şeylerin yanı sıra, gönderenin ehliyet, pasaport, ulusal kimlik kartı, vergi beyannamesi, yakın tarihli elektrik faturası veya diğer belgeler biçimindeki resmi kimliği paylaşmasını gerektiren bir form doldurmanız gerekir. Tüm bu belgeler gerekli durumdayken Elon Musk sayfasının sahte sahibi nasıl oldu da sayfayı onaylatmayı başardı ciddi merak konusu.

Doğrulama, büyük sosyal medya platformları için bir meydan okuma olarak görülüyor. Twitter da sorunla mücadele etti. Doğrulama programını 2017’de duraklattı ve bu yılın başlarında yeniden başlattı. Yine de yeniden başlatma biraz inişli çıkışlı oldu ve şirket Temmuz ayında yanlışlıkla az sayıda sahte hesabı doğruladığını itiraf etti.

Eskiden Facebook olarak bilinen şirket Meta, yorum taleplerine cevap vermedi.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...