Facebook cehpesinden yeni Clubhouse hamlesi: 4 farklı alternatif geliyor

iOS cihazlarda geçtiğimiz yıldan beri popülerliğini koruyan uygulama Clubhouse için bir diğer sosyal medya devi Facebook yeni planlar yapıyor.

İlk olarak AppStore’da yayınlanan popüler uygulama Clubhouse, sosyal medya için yeni bir çığır açtı. Birçok kullanıcının dikkatini çeken sesli iletişim uygulaması Clubhouse için diğer güçlü rakiplerinden Twitter, Discord ve Telegram gibi şirketler alternatif uygulama geliştirmeye başladı. Ancak Facebook, diğer şirketlerden daha hırslı görünüyor.

Facebook birden fazla alternatif uygulama geliştirecek

Uzun yıllardır popülerliğini koruyan sosyal medya uygulaması Facebook, son zamanlarda popüler olan Clubhouse uygulaması için alternatifler geliştirecek. Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg, Clubhouse’u tahtından etmek için oldukça kararlı. Alınan son duyumlara göre sosyal medya devi, alternatif olarak en az dört farklı sesli sohbet aracını kullanıcılarına duyuracak.

Şimdiye kadar şirketin denediği hizmetler pek umut vadetmese de ekip asla yılmadı ve arayışlarına devam etti. Nihayetinde Social Audio adı altında bir dizi özelliği hayata geçirme kararı aldı. Ayrıca farklı alternatiflerle Clubhouse’u tahtından etmek isteyen Facebook ay başında Hotline adlı servisini duyurdu. Kullanıcıların sohbet edip aynı zamanda dinleyenlerden soru alabildikleri platform, şirketin Ar-Ge grubu NPE ekibi tarafından herkese açık olarak test edilmeye başlandı. Bu alternatiflerin bazıları Messenger gibi uygulamaların içerisine entegre edilen özellikler olacak. Mevcut video konferans hizmetine ses tabanlı sohbet seçeneği sunulması planlanıyor. Ayrıca uygulama kullanıcıların kısa sesli mesajları kaydetmesine ve bunları arkadaşlarıyla paylaşmasına da izin verecek. Diğer alternatiflerin ise Clubhouse’a rakip olabilecek nitelikte olacağı iddia ediliyor.

Clubhouse sonunda Android cihazlara da geliyor

Clubhouse’un yazılım geliştiricisi Mopewa Ogundipe geçtiğimiz hafta paylaştığı bir tweet ile uzun zamandır beklenen haberi verdi. Tweet’te, Clubhouse uygulamasının Android cihazlara da geleceği müjdelenmiş oldu. Uygulamanın mayıs ayında Android cihazlar ile kullanıma çıkması bekleniyor. Uygulamanın Android cihazlara yayınlanmasından sonra kullanıcı sayısında çok büyük bir patlama olması bekleniyor.

Clubhouse uygulamasının Android cihazlara gelmesi, Facebook’un alternatif uygulama planlarını zora sokabilir. Ancak Facebook’un da uygulama kopyalamada ne kadar başarılı olduğunu da göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Sizce Facebook Clubhouse’u tahtından edebilecek mi? Clubhouse popüleritesini korumaya devam edebilecek mi? Yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın.

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...